Neki recepti traže prašak za pecivo, drugi sodu bikarbonu, u nekima je oboje, a u nekima možeš zamijeniti. Iako ti se možda čini da je to onako odokativno napisano - nije. Postoji razlog zašto neka tijesta zahtijevaju sodu, a neka prašak za pecivo. Pa kako onda odlučiti - prašak za pecivo ili soda bikarbona?
Može lin se soda bikarbona koristiti kao zamjenu za prašak za pecivo? Uglavnom ne, zato što soda bikarbona traži neku drugu namirnicu koja je kisela, dok prašak za pecivo tu kiselinu već ima u sebi.
Soda bikarbona traži kiselinu
Soda bikarbona reagirat će s namirnicama poput mlaćenice, meda, kakao praha ili melase, dok će prašak za pecivo reagirati već pri doticaju s običnom vodom (to je i dobar način provjere ispravnosti praška za pecivo - pomiješajte žličicu vode s par mrvica praška za pecivo i ako se zapjeni, znači da je ispravan).
Reakcija sode bikarbone i neke druge, kisele namirnice, zapravo izaziva proizvodnju ugljičnog dioksida - stvaraju se mali mjehurići, a upravo to je svojstvo sode bikarbone koje pomaže tijestu/smjesi za kolače da se digne i "naraste".
Prašak za pecivo već u sebi sadrži kiselinu
S druge strane, prašak za pecivo je kombinacija sode bikarbone, kiseline i sastojka koji služi za upijanje vlage - poput kukuruznog škroba. S obzirom na to da prašak za pecivo dakle već sadrži kiselinu, nije nužno da u smjesu u kojoj ga koristimo, dodajemo kisele namirnice.
Prašak za pecivo - za biskvit
Najčešći prašak za pecivo na tržištu jest onaj koji reagira u dvije faze - prvo kada se navlaži (vodom ili nekim drugim tekućim sastojkom) i drugi put reagira pod utjecajem visoke temperature. To je onaj trenutak kada stavimo tekuću smjesu za biskvit u lim za pečenje, a tijekom pečenja smjesa naraste gotovo dvostruko i dobije onaj specifični spužvasti oblik.
Stoga, prašak za pecivo možete koristiti za pripremu gotovo svih slastica koje traže takav dodatak, dok soda bikarbona, ako želiš da izazove neku reakciju i promjenu, iziskuje i dodavanje nečeg kiselog.