Kako živa u termometru nemilice raste tako rijetko tko razmišlja kao gurman. To i ne čudi jer su vrućine sinonim za ljeto, a masna i teška hrana koja grije organizam i čini vrućinu još nepodnošljivijom prirodnim tijekom postaje prošlost. Za problem vrućina pobrinula se sama priroda osiguravši mnoštvo sezonskih namirnica bogatih nutrijentima koje organizam u tom trenutku najviše treba, a koje ujedno pružaju tako potrebno osvježenje.
Najbrži recept za osvježenje je priprema voćnih i povrtnih salata načinjenih od lubenice, dinje, breskvi, smokvi, ananasa, krastavaca, paprike, rajčice, zelene salate te tikvica i patlidžana. Odličan izbor su i razne vrste frapea s mlijekom od žitarica i smrznutim voćem koji mogu poslužiti kao osvježavajući i hranjiv međuobrok.
Mahunarke na "lagan način“
Mahunarke se svakako moraju naći na ljetnom jelovniku, ali ne u obliku variva koja griju organizam, već hladnih salata. Kuhane mahunarke zakiseljene tek limunovim sokom i začinjene mediteranskim začinima po želji, neće vas samo ohladiti,već i napuniti važnim nutrijentima potrebnim za borbu protiv vrućina. Dodatna pogodnost ovakvih obroka je obilje prehrambenih vlakana koje sadrži, a koja potiču pravilnu probavu i oslobađaju osjećaja nadutosti djelomično uzrokovanog i gubitkom elektrolita znojenjem.
Za osvježenje, predlažemo da isprobate naše recepte s mahunarkama:
Tjestenina s mahunama i kukuruzom
Riba i plodovi mora
Uravnoteženi jelovnik koji optimizira zdravlje mora, naravno, osigurati dovoljne količine svih hranjivih tvari pa tako i proteina. No, za probavu najboljeg izbora ovih makronutrijenata – crvenog mesa potrebno je dosta energije koja posljedično zagrijava organizam. Stoga ljeti prednost valja dati lakoprobavljivim izvorima proteina, a tu nema premca ribi te plodovima mora. Uz naše jednostavne recepte nećete provesti puno vremena u kuhinji:
Potrebe za proteinima zadovoljit će i niskomasni mliječni proizvodi, a pri izboru sira prednost dajte mekšim sirevima sa što manje masti poput svježeg kravljeg sira te ga sparite u neobičnoj kombinaciji s tikvicama i rajčicom.
Vrući začini za hladno tijelo
Svatko tko se ikad uputio u subtropske i tropske krajeve osvjedočio se u začinjenost lokalne hrane. Ljute papričice, svježi đumbir, curry, papar, i drugi ''agresivni'' začini sastavni su dio svih jela vrućih klima i spašavaju populaciju od nesnosnih temperatura. Naime, kratkotrajna posljedica njihove konzumacije je zagrijavanje, ali dugotrajno potiču znojenje i na taj način hlade tijelo.
Pripremite jedan od naših pikantnih prijedloga:
Osvježavajući deserti
Ljeti, kada je život lepršaviji nego u ostatku godine, takvo bi trebalo biti i kulinarsko iskustvo. Stoga su najbolji ljetni deserti lagani i osvježavajući , jednostavni i brzi za pripremu te pripremljeni od sezonskih namirnica.
Tako primjerice može pripremiti dobro ohlađenu kombinaciju sira, voća po želji, mrvljenih keksiju i slatkog sirupa koja će biti omiljena među svim generacijama, a važno je samo izabrati sir koji vam najviše odgovara. Probajte posni sir, mascarpone ili jednostavno skutu. Druga opcija je pripremiti alternativu sladoledu. Sorbeti, sherbeti i semifreddo su već klasična zamjena omiljenom sladoledu, no savjetujemo i da probate nešto novo. Tako, za početak, uz pomoć štapnog miksera napravite kašu od bobičastog voća, dodajte joj smeđeg šećera i pustite da se sokovi prožmu. U međuvremenu istucite šlag (možete koristi i kupovni šlag) i pomiješajte ga s voćnom kašom. Smjesu stavite u zamrzivač, povremeno izvadite i istucite pjenjačom. Ledeni desert možete servirati u čašama, zdjelicama ili primjerice, za poseban efekt, u izdubljenoj dinji.