08. siječnja 2015.

Jednostavna zamjena šećera u slasticama

Zamjena šećera u slasticama
foto: Thinkstock
gastro postao gastro.24sata.hr
Ukoliko često pečete kolače, vjerojatno unosite (pre)veliku količinu šećera. Zato vam donosimo točne mjere zdravijih zamjena za rafinirani šećer u slasticama

Srećom, šećer ima mnoštvo zamjena: od meda i javorovog sirupa do popularne stevije. Stoga je uz samo malo truda moguće i dalje uživati u omiljenom slatkom okusu, ipak, valja biti oprezan u pripremi deserta jer se svaka od ovih namirnica znatno razlikuje u slatkoći.

Med je izvrsna zamjena za šećer u gotovo svim receptima. Budući da je slađi od šećera, treba koristiti manje meda nego što bi koristili šećera. Ako u receptu stoji da treba upotrijebiti jednu žlicu šećera, bit će dovoljno pola ili tri četvrtine žlice meda. Za svaku žlicu šećera koju ste zamijenili, treba smanjiti količinu tekućine za jednu četvrtinu žlice.

Javorov sirup odlično pristaje u kolače i pite, slatke kaše, kremaste deserte i kao preljev za palačinke i voće. Pritom se u receptu 1 šalica šećera zamjenjuje s 2/3 do 3/4 šalice javorovog sirupa, a potrebno je i smanjiti udio tekućine jer sirup sadrži više vode nego kristalni šećer.

Ukoliko šećer odlučite zamijeniti rižinim sladom imajte na umu da on ima vrlo visok glikemijski indeks pa nije preporučljivo pretjerivati s njegovim unosom. U receptu je potrebno 1 šalicu šećera zamijeniti s 1 i 1/3 šalice rižinog slada i pritom smanjiti udio tekućine. Odlično pristaje u kreme, deserte sa žitaricama, kekse i pite, a nije ga preporučljivo koristiti pri pripremi biskvita, tijesta ili kolača.

Sirup agave proizvodi se iz soka raznih vrsta agave, pustinjskih biljaka bliskih kaktusima. Šećeri u sirupu agave sastoje se od 70% fruktoze i 20 % glukoze što osigurava vrlo intenzivan sladak okus, ali i niži glikemijski indeks. Rjeđi je od drugih sladova i karakteristične viskoznosti. Odlično pristaje u razne napitke te kremaste deserte, pudinge i kaše. U receptu 2/3 šalice agavinog sirupa mijenjaju 1 šalicu šećera s time da je nužno i tekućinu smanjiti za ¼ šalice. Budući da agavin sirup posmeđi prije nego šećer, koristite li ga u pripremi kolača i torti smanjite temperaturu pečenja za 20 °C.

U pripremi niskokaloričnih kolača koji ne podižu šećer u krvi dobro je posegnuti i za stevijom koja podnosi visoke temperature i pogodna je za kuhanje. Stevija ne sadrži kalorije, ali pripazite da u omiljenu slasticu dodate tek male količine jer je 300 do 400 puta slađa od konzumnog šećera. Stevija je na tržištu dostupna u brojnim oblicima: prahu, tabletama, tekućini…i ovisno o obliku mijenja određeni dio šećera u receptima. Koristite li steviju u tableticama 1 tableta može zamijeniti jednu žličicu šećera. Jedna žličica čistog praha stevije može zamijeniti i do šalicu šećera, no prah stevije je često obogaćen inulinom ili eritritolom, posebnom vrstom sladila bez kalorija. Koristite li obogaćene verzije imajte na umu da 1 g takvog praha zamjenjuje 12 g šećera. Dodatno, 6 kapi tekuće stevije mijenja otprilike 1 žlicu šećera. Važno je znati da nije moguće ukupnu količinu šećera u proizvodu u potpunosti zamijeniti stevijom, a konzistencija koju kolačima daje šećer može se nadoknaditi voćnim pireom ili jogurtom.

Komentari 0
Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.