Dok kuhamo uživamo u mirisima koji se šire, no kada kuhanje završi, mirisi gube svoju privlačnost, a postaju izrazito odbojni ako se zadrže do idućeg dana.
Želite li spriječiti zadržavanje mirisa u prostoru svakako zatvorite vrata kuhinje, uključite ventilaciju i otvorite prozore. Iako nam to teško pada, da bismo se riješili mirisa od kuhanja važno je odmah očistiti pult i štednjak od mrlja od kuhanja. Također bi lonce i tave trebalo odmah očistiti, a ne ostavljati na štednjaku.
Dodatna ideja je prokuhati začine ugodnog mirisa (štapići cimeta, klinčića, kora limuna i naranče) u malo vode i ostaviti ih na štednjaku kako bi zamaskirali neugodne mirise. Pomaže i ako ostavimo na pultu manju zdjelu s vodom u kojoj smo otopili ocat, sodu bikarbonu i talog od kave.
Limun i šećer protiv mirisa na rukama
Na rukama se dugo zna zadržati miris od ribe, luka i češnjaka. U tom slučaju u prvom redu pomaže limun. Iscijedite cijeli limun i sokom dobro istrljajte ruke, a zatim ih isperite. Otklanjanju mirisa s ruku pomaže i lagani peeling sa šećerom. Istisnite žličicu tekućeg sapuna za ruke i dodajte jednu žlicu šećera, a zatim ruke temeljito istrljajte. Osim sa šećerom, peeling možemo napraviti i s kukuruznom krupicom.
Mrlje na rukama
Mrlje na rukama od cikle učinkovito uklanja krumpir. Narežite ga na pola, pa jednom polovicom trljajte mrlje pod mlazom vode. Krumpir nemojte baciti već ga skuhajte, a prije toga odrežite sloj koji je poprimio ljubičastu boju cikle. U slučaju da nokte i prste uprljate kurkumom tada vam krumpir neće pomoći, ali peeling sa šećerom ili kukuruznom krupicom hoće. Ponekad i pasta za zube za izbjeljivanje može pomoći. Za uklanjanje mrlja od voća na prstima preporučuje se trljanje octom.