Najave 28. veljače 2023.

Uskoro se otvara Proof 33, koji će cijele godine nuditi Janjolinkine hit krafne

Krafne Janjolinka u Broomu
Osim u Broomu, Janjine krafne moći će se uskoro nabaviti i u novoj zanatskoj pekarnici Proof 33 u Ilici, i to tijekom cijele godine foto: Instagram @janjolinka, Instagram @br00m44
gastro postao gastro.24sata.hr
Janja Benić, autorica bloga Janjolinka, zajedno s vlasnikom Brooma 44, chefom Igorom Gudcem, pokreće zanatsku pekarnicu Proof 33 u Ilici u kojoj će, uz ostalo, u ponudi biti i njezine popularne krafne

Svi su ludi za krafnama Janje Benić, a u Broomu 44 na Dolcu posljednjih tjedana stvarala se dodatna gužva upravo zbog njih. I zato su glavni akteri priče, blogerica Janja Benić, autorica bloga Janjolinka te vlasnik Brooma 44, chef Igor Gudac odlučili otvoriti novo mjesto gdje bi upravo te krafne bile – glavne zvijezde.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Janja Benic (@janjolinka)

Na adresi Ilica 33 otvorit će uskoro zanatsku pekarnicu Proof 33 u kojoj će se tijekom cijele godine, a ne samo za Fašnik,moći nabaviti Janjine hit krafne s raznim punjenjima, koja će i mijenjati ovisno o sezoni, inspiraciji i potražnji. U ponudi će biti i galette od sourdough tijesta sa sezonskim voćem, razni tartovi, sourdough focaccie, pizze scrocchiarelle, sendviče…

 

Možda vas zanima... Blog "Janjolinka" moraju zapratiti svi koji vole tartove i krafne Špajza

 

A dok čekamo otvorenje Proofa 33, Janjine krafne možemo kušati u Broomu 44 na Dolcu, u Express baru te kavani Kavkaz. Također, donosimo Janjin recept za takozvane londonske krafne koji je podijelila na svom blogu Janjolinka.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by broom44 (@br00m44)

Janjine londonske krafne

Sastojci - za 18 krafni po 50 g (nešto manje nego klasične):

  • 510 g brašna za dizana tijesta (T500 ili T550)
  • 45 g šećera
  • 9 g soli
  • korica jednog limuna
  • 1 žličica ekstrakta vanilije
  • 1 žličica ruma
  • 120 g vode
  • 150 g jaja (3 jaja srednje veličine)
  • 15 g svježeg kvasca (ili 9 g suhog kvasca)
  • 120 g maslaca sobne temperature

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Janja Benic (@janjolinka)

 

Postupak:

  1. Prosijati brašno. U brašno dodati sol i koricu limuna. Ne stavljajte sol zajedno s kvascem jer kvasac neće aktivirati ako dođe u doticaj sa soli. U zasebnu zdjelu staviti mlaku vodu, svježi kvasac i šećer pa promiješajte prstima da se kvasac rastopi i pustite par minuta da aktivira. Izvažite jaja i pomiješajte ih s vodom u kojoj su kvasac i šećer pa tome svemu dodajte ekstrakt vanilije i rum.
  2. Uključite mikser na nižu brzinu i ulijevajte tekuće sastojke u posudu s brašnom. Koristite kuku za miješanje tijesta. Neka mikser radi otprilike 5 minuta ili dok se ne formira smjesa u kuglu. Pripremite si maslac i postepeno ubacujte po ¼ maslaca. Neka se maslac cijeli inkorporira u tijesto. Bitno je da se tijesto ne lijepi za rub posude. Možete ga čak izvaditi iz miksera i staviti na radnu plohu i napraviti nekoliko puta slap and fold. Jako je bitno da ne dodajete više brašna iako vam se tijesto čini ljepljivo. Samo mu treba vremena da se gluten dobro razradi. Možda će trebati i pola sata da dođe do toga, ali samo strpljivo, nemojte žuriti :) Kad vam se tijesto više ne lijepi po podlozi i kada postane elastično i glatko znači da je gotovo. Pripremite si posudu koju ćete lagano pobrašniti i u to staviti tijesto. Posudu pokrijte odgovarajućim poklopcem ili prozirnom folijom.
  3. Ostavite tijesto neka se diže na toplom 2-3 sata (ovisno o temperaturi). Ako imate opciju da upalite svjetlo u pećnici tada možete tijesto staviti u pećnicu da se diže. Ja sam koristila termometar i meni u tom slučaju temperatura pećnice ide do 33 stupnjeva što je malo previše za fermentaciju. Tada otvorite vrata pećnice kuhačom ili nečim sličnim. To će vam sigurno skratiti vrijeme prvog dizanja tijesta.
  4. Kada je tijesto naraslo za duplo, premijesite ga, poklopite i stavite u hladnjak preko noći. To je bitna stavka u procesu jer se tada formiraju okusi i tijesto će vam biti super prozračno i mekano. Minimalno je da tijesto stoji 6 sati u hladnjaku, ali idealno je da stoji preko noći. Računajte s tim kad ćete raditi ovakve krafne. Definitivno probajte ovu drugu opciju (preko noći).
  5. Sutradan izvadite tijesto iz hladnjaka, pripremite si čisti stolnjak koji ćete pobrašniti ili pleh s papirom za pečenje koji ćete također pobrašniti.
  6. OBLIKOVANJE: Pripremite si nož ili rezač za tijesto i digitalnu vagu. Tijesto oblikujete čim ste ga izvadili iz hladnjaka. Režite tijesto na komade od 50 g za manje krafne (takve radim ja i idealne su mi veličine) ili 60 - 65 g za klasičnu veličinu krafni (ali tada nećete imati 18 krafni kako je navedeno na početku ovog recepta). Vrtite tijesto o radnu podlogu i formirajte kuglicu koju ćete potom staviti na pobrašnjen stolnjak. Bitno je da vam je gornja površina kuglice glatka. Kad ste oblikovali svu količinu tijesta prekrijte kuglice s drugim plehom koji je preokrenut naopako ili pobrašnite ih lagano i prekrijte ih s prozirnom folijom. Bolja je prva opcija (isprobano oboje). Krafne bi se tako trebale dizati između 2.5 i 3.5 sata, ovisno o vašoj sobnoj temperaturi. Ako želite opet ubrzati vrijeme dizanja krafni, ponovite opisano iz koraka broj 3., ali tada planirajte staviti oblikovano tijesto za krafne na pleh koji stane u pećnicu. Krafne će se tako dizati između 1,5 i 2,5 sata Ima jedan trik koji sam naučila, a to je da tijesto za krafne mora biti promjera između 7 i 8 cm kad je spremno za pečenje. Kad je oblikovano bit će oko 5 cm. Nikako nemojte pustiti da bude više od 8 cm jer je onda već prekasno.
  7. PEČENJE: Ukoliko pržite krafne u loncu, idealno je da imate termometar, temperatura za krafne je maksimalno 180°C. Ako imate fritezu onda nemate brige s temperaturom, samo uključite fritezu na tu temperaturu. Ubacite tijesto u zagrijano ulje tako da je gornja strana sada dolje (ona strana koja je bila na stolnjaku dok se tijesto dizalo će biti gore). Pecite 2 minute sa svake strane, a prve 2 minute posudu/fritezu poklopite kako biste dobili lijepu bijelu crtu na sredini.
  8. Što se tiče šećera, krafne uvaljajte u običan kristal šećer, idealno ako nađete neki sitniji (u Kauflandu ima šećer koji se zove Agragold i taj je super u ovom slučaju) 9. Punjenje: Krafne režite na bijeloj crti tako da pomoću nožića ili škara napravite jednu rupu pa ih pomoću dresir vrećice punite kremom ili džemom. Ja ih punim tako da krafna stoji okomito.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Janja Benic (@janjolinka)

Komentari 0
Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.