Jogurt nam na prvi pogled ne izgleda kao bitan element u jelima, međutim, zadubimo li se malo bolje shvatit ćemo da je njegova uloga prilično raznovrsna. Naime, jogurt nalazi svoje posebno važno mjesto u pripremi tijesta, kolača, a izvrsno se uklapa u raznovrsne umake, salatne preljeve, shakeove i frapee.
Ako recept ne zahtijeva termičku obradu, jogurt će dodatno obogatiti jelo jer sadrži žive kulture s probiotičkim djelovanjem. Jogurt pijemo od kada znamo za njega, a to je već od razdoblja prije nove ere. Još danas u Siriji, Libanonu, Jordanu i Indiji koriste ga za pripremu tradicionalnog hladnog napitka „Lhassi“. Dobiva se žustrim miješanjem jogurta s vodom. Nerijetko od jogurta radimo sladoled ili ga uzimamo kao samostalan međuobrok.
Uz pomoć jogurta možete napraviti i hladnu juhu. Želite li zdrav i ukusan međuobrok u 2 dl jogurta možete dodati žlicu meda ili 2 žlice svježeg voća ili po žlicu sušenog voća i žitarica. Možete mu dodati i žlicu sjemenki ili tek pola žličice začina, primjerice kurkume ili muškatnog oraščića.
Čvrsti, gusti, procijeđeni jogurt čini temelj grčkog omiljenog osvježavajućeg jela s krastavcima, zvanog tzatziki. Tekući jogurt s voćnim okusima ili s prirodnim okusom možemo upotrijebiti u nebrojenim varijantama smoothiesa i frapea. Dodate li jogurt u razne salate ili salatne preljeve, primjerice u francusku salatu, možete zamijeniti dio masnoće s hranjivom i niskokaloričnom namirnicom i tako nećete ugroziti vitku liniju, a pritom nećete žrtvovati dobar okus jela.
Evo samo nekih od primjera salata u koje se jogurt izvrsno uklapa: slanutak u umaku od jogurta, umak od patlidžana i jogurta, umak s jogurtom i avokadom.
Može i uz termičku obradu!
Jogurt će dati posebnu izdašnost pecivima, pogačama, kruhu i kolačima na bazi biskvitnih tijesta i muffinima. Također, izvrsno pomaže u pripremi laganih krema u kombinaciji s tamnim bobičastim voćem.
Kada ih stavimo na vatru mnogi se fermentirani mliječni proizvodi počnu zgrušavati. Tako je nastalo uvjerenje da nisu pogodni za kuhanje. Istina je da jogurt ipak možemo koristiti za pripremu juha, umaka, preljeva te u temeljcima u kojima se kuha povrće i meso. Samo trebamo znati kako izbjeći nakupljanje njegovih bjelančevina, odnosno nastanak bijelih čestica koje plivaju u razrijeđenoj tekućini. Nakupljanje izazivaju: naglo ili dugo izlaganje visokoj temperaturi, snažno miješanje, dodavanje soli ili kiseline.
Ključ za postizanje glatke strukture preljeva, umaka, juhe ili drugog kuhanog jela s jogurtom je nježnost prilikom pripreme. Postupnim zagrijavanjem i laganim miješanjem, te pažljivim dodavanjem žličice škrobnog ili običnog brašna, možete se igrati s jogurtom u svojoj kuhinji i od njega pripremati prave delicije.