Nekada je u kuhinjama naših baka vrijedilo pravilo da se ništa ne baca. One su jako dobro znale iskoristiti cijelo pile pa bi kosti, srž, koža, noge, tetive i ligamenti završili u temeljcu, za koji bake kažu da je najbolji za oporavak od bolesti. I kao nebrojeno puta do sada, u pravu su.
Naime, temeljac sadrži sastojke potrebne za rast i obnavljanje stanica crijevne stijenke, ljekovit je za kosti i zglobove te jača imunitet, što doprinosi oporavku od bolesti, posebno prehlade ili gripe. Za nekoliko trikova kako spremiti ukusni pileći temeljac, pitali smo i uspješnog chefa Matka Bukovca.
Kako ga pripremiti?
Chef Matko prije svega ističe kako je važno odabrati pile provjerene kvalitete, a potreban je i veliki lonac od oko sedam litara. U temeljac se za aromu mogu dodati začini kao što su lovor, papar ili korijander u zrnu, ali nikako sol. Iskoristi ga za podlijevanje pašti, rižota ili pečenja.
Sastojci:
- 500 g pilećih ostataka PP međimurskog pileta - kosti, hrbat, vrat, vršci krilca
- 100 g mrkve
- 100 g celera
- 80 g korijena peršina
- 60 g crvenog luka
- 10 g češnjaka
- 80 g korabice
- 10 g peršina
- 2 lovorova lista
- 2 g papra u zrnu
- 1 g majčine dušice
Priprema:
- Povrće i meso operi pa stavi u lonac sa svim začinima.
- Dodaj oko 4 litre hladne vode i kuhaj na jakom plameniku dok ne zavrije. Hladna se voda dodaje kako se temeljac ne bi zamutio.
- Kad juha zavrije, na površini će se pojaviti bjelkasto-sivkasta pjena koju treba obrati. Smanji plamenik pa nastavi kuhati do 40 minuta ili dok povrće ne omekša.
I to je to! Temeljac procijedi i koristi za daljnju pripremu jela ili, uz dodatak soli i ostalih začina, iskoristi kao juhu. Ostatak temeljca uvijek možeš zamrznuti i kasnije iskoristiti za pripremu novih obroka.
Više od 2 milijuna ljudi diljem jugoistočne Europe prepoznalo je kvalitetu i tradiciju proizvoda Perutnine Ptuj, koja je poznata po svojim malim farmama u prirodnom okolišu Hrvatske te kontroliranom uzgoju.