Sjetio sam se dana kada sam otkrio prženje povrća u tempuri i kada sam uz tradicionalan japanski recept tražio njegove zanimljive varijacije i slična druga jela.
Klikanje po webu tada me dovelo do zanimljivog recepta Guy Fierija koji je u pivskoj tempuri pržio gljive, jednu od meni dražih namirnica. Tako da je odluka odmah pala da napokon i osobno isprobam taj recept uz Staropramen pivo koje neće samo poslužiti kao osvježenje uz gotovo jelo već i kao glavni sastojak tog istog jela.
Pivsko tijesto u nastavku možete koristiti za prženje bilo kojih vrsta gljiva. Ja sam ovog puta koristio bukovače i šampinjone. Pripazite samo da su im klobuci čvrsti, jer će kod mekanijih vrsta baratanje s njima biti teže i raspadat će vam se prilikom pripreme ili prženja.
Prije kuhanja, svakako pogledajte i video s blagdanskog Staropramen Gastro.hr meetup-a, pa i samu pripremu gljiva.
Potrebno vam je:
- 500 ml mlijeka
- 2 jušne žlice jabučnog octa
- 500 g gljiva po izboru
- 70 g oštrog pšeničnog brašna
- 100 g kukuruzne krupice/palente
- 150 ml Staropramen svijetlog piva
- 2 jaja
- Sol, papar i kajenski papar po želji
Postupak pripreme:
- Gljive dobro očistite i operite. Zatim ako se radi o gljivama poput vrganja njihove klobuke narežite na trakice debljine 1 cm, a ako se radi o gljivama poput lisičarki njih narežite na manje komade ako je to potrebno.
- Stavite ih u dublju posudu i prelijte s mlaćenicom. Pustite gljive da odstoje u mlaćenici barem 30 minuta. (ako nemate gdje nabaviti mlaćenicu možete kod kuće napraviti zamjensku mlaćenicu tako da u 500 ml mlijeka dodate 2 jušne žlice octa ili soka od limuna)
- Za pivsko tijesto prvo odvojite žutanjak od bjelanjka iz dva jaja. Od dva odvojena bjelanjka uz pomoć električnog miksera odmah istucite čvrsti snijeg.
- U drugu duboku posudu stavite 70 grama oštrog pšeničnog brašna, 100 grama palente, 2 žutanjka, čajnu žlicu soli i čajnu žlicu papra, te pola čajne žlice kajenskog papra. Dodajte 150 ml hladne pive i od svih sastojaka zamutite tekuću smjesu. (tempura je kvalitetnija i kasnije prilikom prženja upije manje ulja ako se za njezinu pripremu koristi hladna tekućina, u našem slučaju piva)
- Kada ste dobili jednoličnu smjesu u nju lagano bez jakog miješanja dodajte snijeg od bjelanjaka. Pivsko tijesto za gljive sad je gotovo.
- Trakice od vrganja ili lisičarke izvadite iz mlaćenice te jednu po jednu umočite u pivsko tijesto i stavite pržite u vruće duboko ulje. Gljivama neće trebati više od minute da budu gotove.
- Pržene gljive izvadite i posložite na papirnati ubrus u jednom redu kako bi postale i ostale hrskave nakon prženja, a ubrus upio višak masnoće s njih.
- Po potrebi ih još posolite i popaprite, a zatim poslužite dok su još vruće uz umake po želji i nezaobilazno hladno pivo.
Dobar tek!