Unatoč modernim tehnologijama, kada nam treba najprovjereniji savjet i tehnika kuhanja uvijek se okrećemo bakinim savjetima. Posebno kada su kolači u pitanju jer uz bakine tajne i trikove nema rizika da kolač neće uspjeti – uz minimalni utrošak vremena, truda i novaca.
Da bi i tvoja priprema kolača donijela pravi slasni užitak, donosimo ti provjerene savjete naših baka koje su bile prave majstorice u kreiranju slanih i slatkih delicija. Njihove je savjete godinama skupljana Branka Vlahović i objavila ih u knjizi 'Hrvatski domaći kolači'.
Zavirili smo na njezine stranice i otkrili puno korisnih savjeta, pa ti donosimo savjete kako pripremiti najbolje dizano tijesto!
Od točnih uputa, preko temperature i pečenja
Tajna uspješnog tijesta s kvascem leži u pridržavanju točnih uputa. Naime, vrlo je važno za početak odabrati kvasac, bilo svježi i(li) suhi.
Svježi karakteriziraju ugodan kiselkasti miris i srebrnosiva boja. Izmrvljeni suhi i svježi kvasac izmiješaj sa ½ dl mlakog mlijeka, žlicom šećera i žlicom brašna. Poklopi posudu, ne miješajući i drži na toplom mjestu da se podigne na dvostruku količinu, kada će početi pucati po površini.
Tada u odabranu posudu stavi prosijano brašno, dodaj podignuti kvasac i ostale namirnice iz recepta - koje ne smiju biti hladne! Mijesi tijesto sve dok se na njemu ne počnu stvarati mjehurići i dok se ne odvoji od stijenke posude.
Dvostruko dizanje
Dobro pokrij posudu pa je opet stavi na neko toplo mjesto (ali dalje od propuha) i pričekaj dok se tijesto ne digne dvostruko više od prvobitne količine. Nemoj ga svako malo otkrivati provjeravajući je li se tijesto diglo, jer je osjetljivo na promjene temperatura i neće se dovoljno dignuti.
Nakon toga, dignuto tijesto stavi na pobrašnjenu dasku i oblikuj kolače kako je opisano u pojedinom receptu. Zatim tijesto stavi u nauljeni lim i pokriveno drži na mjestu da se ponovno digne (to u prosjeku traje oko 40-ak minuta).
Peci pri srednje jakoj temperaturi od 190°C do 200°C.