Ako još uvijek nemate naviku koristiti sezam u kuhinji, svakako pokušajte, jer sezam daje novu dimenziju najrazličitijim jelima. Iako postoje svijetle i tamne vrste sezama, u nas se najčešće koristi bijeli sezam lagane orašaste arome. Za početak, kada ga kupite, stavite ga u cjedilo, lagano isperite pod mlazom vode, posolite po želji i tako mokar sezam stavite na zagrijanu teflonsku tavu. Pecite na laganoj vatri, stalno miješajući drvenom žlicom. Sezamove sjemenke lagano će krckati, porumenjet će i otpuštati karakteristične mirise i arome. Kada je boja idealna – rumena, a ne tamno smeđa ili crna, sezam uklonite s vatre i stavite u posudu. Tako pripremljen sezam možete koristiti u razne svrhe kao dodatak.
Poznato je da dragocjene sastojke sezamovih sjemenki tijelo bolje apsorbira ako ih prethodno zgnječimo ili sameljemo. Vrlo popularan začin Gomashio dobit ćemo tako da jednu žličicu soli pomiješamo sa 18 žličica mljevenog zrna sezama, a potom ga možemo dodati u juhe, variva, salate i razna druga jela. Ukoliko samljevene sjemenke pomiješamo sa sezamovim uljem dobit ćemo namaz tahini. Kulinari ga često dodaju u razne umake, čini i važan dio humusa (namaza od slanutka), a tahini se može jednostavno namazati na kruh umjesto maslaca te koristiti u pripremi kolača. Na Bliskom istoku sezamove sjemenke koriste za dobivanje vrlo popularne slastice halve. Hladnim prešanjem prženih sezamovih sjemenki dobivamo cijenjeno tamno ulje sezama. Možemo ga koristiti za pirjanje, pečenje, prženje, ali i pripremu umaka te salatnih preljeva.
Sezamove sjemenke odlično se slažu s tjesteninom i rižom te raznim drugim kuhanim žitaricama pa već gotovo jelo možemo slobodno posuti s malo sezama. Svako jelo pripremljeno u woku na kraju možete posuti sezamom za još bogatiji okus. Žlicu sezamovih sjemenki možemo dodati i omiljenim žitaricama za doručak ili jogurtu. Kombinacijom rižinog octa, tamarija (umak od soje), zgnječenog češnjaka i pečenih sjemenki sezama dobit ćemo izvanredan salatni preljev. Sjemenke sezama s malo limunovog soka dobro se slažu sa povrćem kuhanim na pari.
Pri pripremi pohanih jela možemo ih dodati krušnim mrvicama. Sezamove sjemenke su dobar dodak raznim marinadama, možemo ih dodati sushiju te pohanom seitanu ili tofuu, budući da izvrsno pristaje i nadopunjuje veganska jela. Sezam se nalazi i u slasticama, posebno se dobro slaže s medom ili sladovima, a pečene pločice sa sezamom čine ukusan i hranjiv međuobrok. Obični kroketi za čas će postati posve originalni ako ih prije prženja u dubokom uljuuvaljate u sirovi sezam. Isto tako možete pripremiti bilo koju vrstu pohanog mesa, ribe ili povrća. Obična kuhana ili parena blitva, kupus ili raštika dobit će sasvim novi doživljaj preliveni sa žlicom maslinovog ulja i posuti sezamom.