Na radionicu sam se prijavila u zadnji čas, ne razmišljajući puno o tome kako nisam ljubitelj sirove ribe i o sushiju znam – gotovo ništa. Nakon četverosatne radionice, pod vodstvom sushi majstora Marina Čukmana, uspjela sam napraviti i japansku i kalifornijsku verziju i negiri s kozicama.
Oduševila sam se kada je chef na stol izvadio losos od pet kila, koji je filetirao uz savjete. Svaki je polaznik dobio komad s čijim se koščicama i kožom trebao izboriti, a prvu smo fazu pripreme završili glatkim narančastim filteima.
Kod pripreme sushija, zdravorazumski, ne smijemo izostaviti rižu. Tradicija nalaže redoslijed prema kojem je alga s vanjske strane, ali sve je češća i kalifornijska izvedenica u kojoj je riža omotač.
Ključ uspjeha kod obje verzije je pravilno skuhana, začinjena i ohlađena riža. Iako ju je sushi majstor pripremio prije našeg dolaska, dobili smo recept, a podijelit ćemo ga i s vama.
Osnove pripreme riže za sushi:
- Omjer riže i vode je 1:3, a kuha se na laganoj vatri.
- Prelijte mješavinom 100 g jabučnog octa, 80 g šećera i 12 g soli i dobro pomiješajte.
- Navlažite čistu kuhinjsku krpu hladnom vodom, prekrijte rižu i pričekajte da se ohladi.
Nakon rezuckanja avokada i krastavaca, kuhanja kozica i prezentacije izrade različitih rolica, preostalo nam je samo napraviti svoj prvi sushi. Zapravo je u pitanju terapeutski postupak, koji zahtijeva fokus i malo truda, a završava obilnom večerom.
Pokazalo se da čak i potpuni neznalice mogu, nakon nekoliko sati kvalitetne radionice, usvojiti osnove i napraviti vizualno zadovoljavajući sushi. Pravi test bit će u vlastitim kuhinjama, kad se odvažimo potpuno sami pripremiti sve elemente...
Ako ste zainteresirani za radionicu, pratite novosti na FB profilu Cook Huba.