Maleno dvorište nasred Europskog trga skriva još manji dućančić skromnog izgleda, ali prepun gastro blaga. Naime, Ruske delicije na svojih dvadesetak metara kvadratnih u Vlaškoj ulici 19/1 sadrže toliko vrhunskih kvalitetnih i rijetkih namirnica da je to doslovno škrinja s jestivim blagom za svakog sladokusca ove države.
Priča počinje kad majka prekrasne crvenokose vlasnice Anastasije Knežević postaje suprugom našeg radnika u Sibiru i dolazi u Lijepu našu. Anastasija putujući po Europi shvaća da Zagreb nema trgovinu s ruskom hranom, i to je bilo to. Doduše, tek 2013. kad smo ušli u EU...
Danas u Delicijama na svoje dolaze ljubitelji pretežno ribljih specijaliteta, ali i salata, slatkiša i alkoholnih pića, no krenimo redom.
Za početak je najbolje slušati Anastasiju i njezinu kolegicu koje će vas na nježno akcentiranom ruskom upoznati sa svakom namirnicom koja postoji u dućanu. Police i hladnjaci su puni konzervirane i sirove, dimljene i specijalno tretirane ribe od Baltika, preko Sjevernog mora, rijeka, i jezera Rusije i bivših država SSSR-a pa sve do Tihog oceana koji oplakuje Kamčatku i daleki Istok. Tu je tako dimljena jesetra, mekana, mirisna i lako zamjenjiva za svinjski pršut, talijanski, onaj mekši.
Jedna od perjanica je i sjomga, riba iz porodice lososa. Karakteristično je da se suši zajedno s kožom, i tako zadržava bogatstvo omega kiselina (za razliku od skandinavskog načina sušenja ribe, bez kože – gubi se ovaj dragocjeni sastojak od velike važnosti za zdravlje). Sjomga je flafi, mekša od jesetre, mirisna poput najfinijeg viskija...
Sljedeće što smo probali je jetra bakalara, nešto strukturom između gusje jetre i brizle – a konzerva dođe svega 22 kn! Gledamo što se nudi za prilog, a tu stvarno ima svega, od hrena s ciklom, ruskog senfa (fantastičan, višestruko isproban u Potato Houseu), do adžika, kavkaskog ajvara s paprikama i jabukama, malenih tikvica patišona i morskih algi. Idealna za sljubljivanje s desetak piva iz opusa brenda Baltika (porter je zakon) je sirna pletenica, koja se čupa uz orošenu kriglu.
Dimljene papaline su ruski odgovor na naše slane inćune i pržene gavune, nisu gorki nego slatkasto-slani. Da, zvuči besmisleno, ali samo dok ne probate – konzerva 18 kn.
Kamčatska pastrva je također sušena, a reže se tanko poput pršuta, možda je i highlight dana! Kavijar od bakalara s dimljenim skušama ima teksturu toplog maminog grisolina i najblaži je iz cijele palete, totalno svilenkast! Kavijar sjomge nešto je jeftiniji od onog kete (160 kn 120 g), ali je razlika i u klasi. Beluga kavijar je na čekanju dok se ne oporavi broj tih ugroženih riba u Rusiji, pa je primat preuzeo – Iran.
U rinfuzi možete nabaviti potrbušinu lososa, kamčatsku pastrvu, jesetru i sjomgu, dok Anastasia tvrdi da su Hrvati prenježni za slane haringe. Da, doći ćemo isprobati, ali drugi put!
Od slatkiša, tu je neizostavan sastojak najboljih kolača – kondenzirano mlijeko (80%-no mlijeko iz kojeg je izvučena vlaga), halva od suncokreta, munchmallow od pektina, algi i bjelanjaka (Zefir), gruzijsko vino Kidsmarauli, muškat, pjenušci s Krima... Da ne spominjemo votku dobrodošlice, a jedan od desetak brendova u prodaji je od – brezinih pupoljaka!
Tu je i latvijski pelin Riga Balsam od 28 trava i 45% alkohola, i dalje nismo mogli...
Uglavnom, pružite priliku Rusima, možete čak i kupiti majicu na Putina, ali ako ste ribofil, ili fishoman, jednostavno morate posjetiti Ruske delicije i iznova se zaljubiti u more i istok. Ili barem votku... Najbolje od svega je da Anastasia svakome tko dođe prvi put nudi besplatnu degustaciju njihovih proizvoda!
Najtoplija preporuka, svratite što prije u Vlašku 19/1 u Ruske delicije, nazdarovje!