1. Crna tjestenina
Proizvođači tjestenine, posebice oni iz Italije, obožavaju koristiti sipino crnilo i pretvarati običnu tjesteninu u tjesteninu crne boje. Sipino crnilo bogato je glutamatima, aminokiselinama koje su zaslužne za umami okus, tzv. peti okus koji pojačava doživljaj hrane. Osim za izradu svježe i sušene tjestenine, sipino crnilo može se koristiti i u pripremi raznih umaka.
2. Crna leća
Crna leća tijekom kuhanja zadržava svoj oblik te se najčešće koristi za pripremu juha i variva, ali i kao prilog.
3. Crni krekeri
Ne biste vjerovali, ali za pripremu crnih krekera koristi se jestivi prah ugljena. Ovi krekeri imaju isti okus kao i krekeri s maslacem, a da ih jedete zatvorenih očiju, nikada ne biste pogodili da se radi o crnim krekerima.
4. Crna kvinoja
Tijekom kuhanja, crna kvinoja gubi dio svoje dramatične crne boje, no još je uvijek tamnija od crvene kvinoje. Crna kvinoja ima slatkasti okus, a možete je dodati salatama, juhama, prilozima, kolačima i kruhu.
5. Crni češnjak
Možda na prvi pogled ne izgleda primamljivo, ali nakon što ga kušate odmah ćete ga zavoljeti. Crni češnjak možete koristiti u pripremi tjestenina, juha i umaka ili ga samo narežite na tanke ploške i posipajte po brusketama. Koristite li i vi neku namirnicu prirodno crne boje koju biste dodali na ovaj popis?