U oba stila je dobar izbor frankovka, srednjeeuropska ljepotica čiju su kakvoću u nebesa digli Austrijanci iz Burgenlanda, a među njima i neki Gradišćanski Hrvati. U Hrvatskoj je još poput ružnog pačeta. Posljednjih godina pojedine su joj podunavske i slavonske vinarije posvetile veću pozornost i pomaci su veliki. Nije to još odrastao labud, no sad je u pubertetu. A kao što je njega lijepo vidjeti, lijepo je i kušati neke frankovke iz Podunavlja i Slavonije. Najveća senzacija priprema se u Belju. Prva neslužbena kušanja su oduševila. Stilom podsjeća na raskošna sočna vina amarone iz talijanske regije Valpolicella, no te beljske buduće kraljice na policama još nema. Pa dok se čeka, evo tri dobre frankovke koje se prodaju.
Recept za krumpir salatu s gorgonzolom potražite ovdje.
- Do 50 kuna
Frankovka rose 2013. Iločki podrumi
Miriše po cvijeću i malinama, osvježava, ali i, što nije sasvim nevažno, prekrasno izgleda u čaši i bit će divan ukras bojama salate od pečenog krumpira s gorgonzolom i matovilcem. Mlada ružica (što je hrvatsko ime za ružičasta vina kojeg se svi bezrazložno srame) Iločkih podruma pravo je ljetno vino i odličan izbor za salatu u kojoj se pečeni krumpir poslužuje hladan. Hladna treba biti u čaši i ova ljepotica čija butelja stoji 35 kuna.
- Od 50 do 100 kuna
Frankovka Miraz 2009. Feravino
Vinarija iz Feričanaca, sjeverno od Kutjeva, a zapadno od Našica, prva je u kontinentalnoj Hrvatskoj crvena vina odabrala kao temelj proizvodnje, a frankovku kao glavnu sortu. I u berbi 2008. napravili su izvrsno vino koje je punu zrelost doseglo pet godina nakon berbe. Ni 2009., koja se još prodaje, nije zaostajala. Tipičan je to kontinentalni crnjak, unatoč godinama svjež i pitak, a butelja je oko 65 kuna.
- Više od 100 kuna
Pjenušac Vuglec Breg Rose brut
Od frankovke i crnog pinota napravljen je ovaj ružičasti pjenušac s Vuglec Brega, lijepog turističko-vinskog objekta nedaleko od Krapinskih toplica. I "miteleuropska" i francuska sorta daju vina prekrasnog mirisa, i ovdje se ističu maline, a podulje odležavanje na kvascima te šampanjska metoda druge fermentacije u boci osiguravaju mu svježinu i živost. Pjenušac je i poprilično zreo, berba je 2010., a butelja stoji 110 kuna.