Dimljeni losos smatra se vrhunskom delikatesom i prestižnom namirnicom ne samo zbog jedinstvenog okusa već i zbog impresivnog nutritivnog sastava. Tako je dimljeni losos niskokalorična namirnica koja obiluje kvalitetnim proteinima, a siromašna je na ugljikohidratima i zasićenim masnim kiselinama.
Losos je ujedno izvanredan izvor blagotvornih omega – masnih kiselina, a može se pohvaliti i sadržajem minerala selena, kalija i fosfora, vitaminima topivim u mastima poput vitamina A, E i D te vitaminima B3 i B12. Dimljeni losos je najbolje čuvati u hladnjaku na maksimalno 4°C, a pogoduje mu i niža temperatura. Vakumski pakiran losos tako se može čuvati i do 4 tjedna, a jednom kada se pakiranje otvori losos je potrebno potrošiti u roku 7 dana. Kako bi uživanje u aromama dimljenog lososa bilo maksimalno, poželjno je pola sata prije serviranja pustiti ga na sobnoj temperaturi. Na taj se način neće samo poboljšati okus, već i tekstura samog lososa.
Budući da je dimljeni losos uvijek poželjna namirnica finger food koncepta, idealno se uklapa u proslave i zabave "stajaćeg“ tipa. Evo nekoliko ideja za serviranje:
- Poslužite ga sa tanko rezanim kruhom francuzom, sjeckanim lukom, kaparima i kiselim vrhnjem
- Odlično će se slagati s kremastim sirevima
- Uvijek je popularan serviran na krekerima s kiselim krastavcima
- Zamotajte dimljeni losos i servirajte uz crostini Zagrijte dvopek, premažite maslacem i na vrh stavite dimljeni losos
- Stavite zelenu salatu i dimljeni losos na ploške kuhanog krumpira i začinite s malo aceta balsamica
- U blenderu dobro izmiješajte dimljeni losos, sirni namaz, hren i začine po želji te koristite smjesu kao namaz.
Zabava bez dobre kapljice nije potpuna, a uz dimljeni losos najbolje ide pjenušac. Ipak, i nekoliko bijelih vina odlično pristaju ako se dim ne osjeti previše, a tu su dobar suhi, njemački ili austrijski kao i Plešivički rajnski rizling vrlo dobar izbor.