23. travnja 2014.

Sriracha - hit umak za ljubitelje ljutog

sriracha.jpg
1/2
gastro postao gastro.24sata.hr
Ljubitelji ljutog okusa pozor! Ako još niste svakako se raspitajte o umaku koji se krije iza naziva "sriracha" ili u žargonu "crveni pijetao" (red rooster). Osnovni sastojci za taj ljuti umak su svježe mljevene čili papričice, ocat, češnjak, sol i šećer.

Naziv je dobio po obalnom gradu Si Racha koji se nalazi na istoku Tajlanda gdje je navodno prvi put proizveden i poslužen uz jela u lokalnom ribljem restoranu. Na zapadu je ovaj umak prisutan tek od osamdesetih godina kada ga je dizajnirao vijetnamski imigrant u SAD, David Tran. U nedostatku omiljenog umaka u lokalnim trgovinama u SAD-u, započeo je s proizvodnjom srirache u kućnoj radinosti. Vrlo brzo umak se iz Tranove kuhinje proširio cijelom Amerikom. Sriracha je postao toliko omiljen umak da su razvijeni votka i lizalice s okusom srirache, a pravi šmekeri stavljaju umak da zrije u bačvicama za whiskey.

Primjena umaka sriracha je vrlo široka. Pravi zaljubljenici tvrde da nema jela uz koje ovaj umak ne pristaje. Ipak, na Tajlandu i Vijetnamu najčešće se poslužuje uz pržene noodles i spring rolls. U zapadnjačkoj kuhinji sriracha se dodaje raznim jelima, najčešće od mesa poput hamburgera i odrezaka, ali ribljim jelima, jajima, juhama, koktelima. Često služi i kao dip za raznovrsno rezano povrće, čips i tempuru.

Senzacija okusa koja najbolje opisuje ono što se događa nakon kušanja ovog umaka je eksplozija. Ljuti okus potječe od capsaicina, ljute tvari porijeklom iz papričica koja ima osebujno djelovanje u dodiru s receptorima u usnoj šupljini. Senzacija koja se javlja slična je boli, a potom se oslobađaju opojne molekule endorfini koji su odgovorni za osjećaj ugode.

Recept: Sriracha iz kućne radinosti

Sastojci:
750 g crvenih čili papričica
6 režnjeva češnjaka
4 žlice smeđeg šećera
1 žlica soli
1/2 šalice octa od bijelog vina

Priprema:
1. Očistite papričice od peteljki i cijele ih stavite u mikser, zajedno sa češnjakom, šećerom i soli. Miksajte sve dok se smjesa dobro ne usitni.
2. Potom premjestite smjesu u čistu staklenku i pustite da stoji i fermentira na sobnoj temperaturi 3-5 dana. Svaki dan promiješajte sadržaj.
3. Nakon toga prelijte sadržaj u mikser, dodajte ocat i miksajte dok ne dobijete jednoličnu smjesu.
4. Potom prelijte u gusto cjedilo koje ste stavili iznad lonca. Protisnite smjesu snažno uz pomoć špatule kroz gusto cjedilo, tako da odvojite zaostale koštice ili veće komade. Smjesu koju ste odvojili u loncu kratko prokuhajte 5-6 minuta. Kada se ohladi stavite u hermetički zatvorenu posudu i pohranite u hladnjaku do 6 mjeseci.

Komentari 0
Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.