Origano je biljka koja se već stoljećima uzgaja na području Mediterana, no danas ona raste posvuda u svijetu. Pod pojmom origano ne podrazumijeva se samo jedna biljka već nekoliko različitih vrsta koje zajedno čine origano koji se koristi u kulinarstvu. Sitno, zeleno lišće origana koristi se i u svježem i sušenom obliku kao začin, a jelima daje opor, ugodno gorkast, biljni i aromatični okus.
Origano obiluje vitaminom K, a nije zanemariv niti sadržaj vitamina E, željeza, mangana, kalcija i prehrambenih vlakana. Ipak najveća vrijednost leži u obilju antioksidansa osobito flavonoida te ružmarinske kiseline. Ružmarinska kiselina ima nekoliko zanimljivih bioloških djelovanja poput antivirusnog, antibakterijskog, protuupalnog i antioksidativnog. Upravo zahvaljući sadržaju antioksidansima, smatra se da origano povoljno djeluje na kardiovaskularni i živčani sustav, zatim otklanja simptome upale u organizmu i pomaže u modulaciji razine glukoze i lipida u krvi.
Također, zabilježena su i njegova antikarcinogena svojstva te povoljno djelovanje na jetru. Nekoliko studija koje su se bavile ispitivanjem djelovanja ružmarinske kiseline pokazale su kako unos od 1,5 mg dnevno kod životinja značajno smanjuje upalni proces kod artritisa i alergijske astme. Kod ljudi koji pate od sezonskog rinitisa, uzimanje 50 do 200 mg ružmarinske kiseline dnevno značajno je smanjilo simptome alergije.
Origano je često korišten u mediteranskoj kuhinji pa je poznat po stvaranju karakterističnog 'talijanskog' okusa u jelima, a dobro se slaže sa jelima poput pekarskih proizvoda, povrća, mahunarki, ribe, pizze, umaka od rajčice i ljutih meksičkih jela.
Jeste li znali?
Origano sadrži dva kemijska spoja, karvakrol i timol, koja doprinose osjećaju topline u ustima