24. lipnja 2016.

Pilav: Kulinarska tradicija na sto načina

Pilav
foto: Thinkstock
gastro postao gastro.24sata.hr
Još od 4. st do danas, pripremanje pilava se naziva umjetnošću.

Prema jednoj od nekih legendi, prvi pilav je spremio kuhar Aleksandra Velikog. Veliki vojskovođa je planirao pohod na srednu Aziju i naredio mu da osmisli obrok koji će zasititi, ali neće opteretiti želuce njegovih vojnika i učiniti ih tromima. Pilavi se javljaju u pregršt oblika i okusa, od Turske, pa skroz istočno do Indije. Potječe od turskoga utjecaja, ovo jelo od riže često je na Srednjem istoku, srednjoj i južnoj Aziji, a probilo se sve do Latinske Amerike i Kariba. Na Trinidadu ga poznaju kao 'pelau' i postao je dijelom kreolske kulinarske tradicije.

Pilav je najčešći među turskim narodima Tatarima, Kazahima, Kirgizima i drugim. Riječ je o riži s raznim dodacima koja se kuha u loncu na štednjaku ili u pećnici bez miješanja. Riža se poprži nekoliko minuta na nekoj masnoći, ulju ili maslacu, zatim se dodaje neka tekućina, gotovo uvijek temeljac, te se nastavlja s kuhanjem. Pilav se može kuhati na štednjaku, a izvorno se riža kuha u posebnim posudama, u pećnici oko 15 minuta, na temperaturi od 240°C.

Često se poslužuje s kuhanim mesom, ribom ili povrćem. Osim riže ovo jelo se u orijentalnim dijelovima svijeta priprema i od bulgura. Ovakav način kuhanja riže i pšenice koristi se za neka tipična jela poput 'španjolske paelle' ili za orijentalne priloge. Jedan od njih je riža sa šafranom.. Jede se na vjenčanjima i u posebnim svečanim prigodama diljem islamskog svijeta. Nježno začinjena šafranom i maslacem, poslužena uz karamelizirani hrskavi luk i pistacijo, pretvara se za dvadesetak minuta u elegantno jelo. Jedan od popularnijih pilava je 'uzbekistanski pilav'.

Prema mjestu i sastojcima koji se dodaju u njega, postoji više od sto vrsta toga jela. U pilav se dodaju dunje, grožđice ili različito povrće, ali tijekom spravljanja ovog pilava, glavni sastojci; luk, maslac, meso, češnjak i mrkva. Kako bi se riža brže skuhala, a kuhana zrna odvojila jedna od drugog, rižu kod pripreme pilava stavite u posudu i ulijte hladne vode toliko da je prekrijte. Prstima trljajte rižu dok se voda ne zamuti od škroba. Ocijedite zamućenu vodu i ponovite postupak sve dok voda ne ostane bistra. Na kraju izlijte vodu, zamijenite je toplom i dodajte žličicu soli. Rižu zatim ostavite neka se namače namanje 2 do 3 sata u hladnjaku. Sol spriječava da se riža raspadne, a namakanje upola smanjuje vrijeme kuhanja.

Komentari 0
Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.