Donosimo vam nekoliko dobrih starih i nekoliko novih brzih metoda konzerviranja koje ne iziskuju previše truda i vremena.
Smrzavanje
Smrzavanje cijelih jagoda
Smrznute jagode su idealne za izradu voćnih frapea i za kolače tijekom cijele godine. Jagode je najbolje smrzavati pojedinačno na način da ih oprane i očišćene rasporedimo bez dodirivanja na pladnju, tako stavimo u zamrzivač i tek kad se smrznu ih zapakiramo u vrećicu.
Jagode u jednostavnom sirupu
Jagode možemo zamrznuti i u jednostavnom sirupu. Tako zamrznute jagode sačuvaju svoj oblik, boju i okus. Sirup pripremiti na način da se 1 šalica šećera otopi u 4 šalice vode. Očišćene jagode staviti u plastičnu posudu pogodnu za zamrzavanje i preliti hladnim sirupom i staviti u zamrzivač. Kada ih želimo konzumirati kutiju izvadimo, a jagode ostavimo u hladnjaku da se otope preko noći. Tako konzervirane jagode odličan su desert, mogu se dodavati u jogurt ili koristiti za kolače. U sirup je poželjno dodati i vaniliju, cimet ili narančinu koricu za dodatnu aromu.
Umak od jagoda
Jednostavan umak od jagoda pogodan je za prelijevanje sladoleda, palačinki, kolača poput torte od sira i čokoladne torte ili kao dodatak jutarnjim pahuljicama. Potrebno je uložiti vrlo malo truda oko pripreme. Očišćene jagode izmiksamo u blenderu uz dodatak jedne žlice šećera na pola kg jagoda i pola žličice limunovog soka. Po potrebi dodajemo još šećera i preljev stavljamo u posudu za zamrzavanje.
Kockice koncentrata za sok
Odličan trik je priprema koncentrata soka od jagoda zamrznutih u kalupu za led. Dovoljno je u čašu hladne vode staviti dvije kockice koncentrata i dobit ćete osvježavajući napitak u trenu. Za pripremu koncentrata potrebno je napraviti umak od jagoda i na jednu šalicu umaka dodati šalicu šećera i jednu šalicu cijeđenog soka od limuna. Sastojke izmiksamo i ulijemo u posudice za led i zamrznemo.
Dehidrirane jagode: voćne kore i sušene jagode
Sušenje namirnica metoda je konzerviranja koju ljudi prakticiraju gotovo od početka civilizacije. U nutritivnom smislu je ova metoda vrlo prihvatljiva jer ne narušava prirodne karakteristike namirnice. Nije komplicirana za provedbu. Oprane jagode narežemo na listiće i stavimo sušiti ili u pećnicu na najnižu temperaturu oko 3 sata ili u dehidrator na 50 stupnjeva oko 10 sati. Osušene jagode zatvorimo u staklenku i ako su dobro osušene mogu trajati otprilike mjesec dana.
Voćne kore ili kako ih neki nazivaju kože dehidrirani je voćni pire. Narezan na trakice ukusan je prirodan slatkiš. Izmiksane jagode pomiješamo sa šećerom u količini po želji i sa začinima po želji. Zatim ga izlijemo na papir za pečenje u vrlo tankom sloju (svega par milimetara) i sušimo kao i jagode narezane na listiće. Kore su gotove kada su potpuno suhe odnosno ne lijepe se na dodir. Pohranjuju se zarolane zajedno s papirom u staklenku ili u hladnjak gdje mogu stajati i po nekoliko mjeseci.
Džem
Voćni džemovi su pravi klasik, a jagode su izuzetno prikladne pripremu džemova. Ako ste željni nekog noviteta sparite jagode u džemu s paprom i mentom. Kilogram jagoda pospite sa 700 g šećera i sokom od jednog limuna i ostavite preko noći u hladnjaku. Jagode procijedite, a dobivenu tekućinu stavite kuhati u veliki lonac otprilike na 1 sat dok se ne zgusne što možete testirati na tanjuriću. Na ohlađeni tanjurić stavite malo ugušćenog sirupa i ukoliko procijenite da je dovoljno gust pridružite mu jagode i kuhajte nakon vrenja 15ak minuta zajedno sa 10 nasjeckanih svježih listića mente i 10 smrvljenih zrna papra. Džem pohranite u sterilizirane teglice na uobičajeni način.