Obiluje kalcijem, fosforom, kalijem, željezom i ostalim mineralima, a u narodnoj medicini se od davnina primjenjuje kod ublažavanja probavnih tegoba, snižavanja kolesterola i šećera u krvi, jačanja imuniteta i krvožilnog sustava i mnogih drugih indikacija.
Ipak, vjerujem da je danas najpoznatija njegova primjena u kulinarstvu. Zbog njihovog slatkog okusa i specifične arome, sušene i mljevene mahune rogača često se koriste u pripremi raznih slastica.
Osim okusa koji obožavam, ono zbog čega mi je rogač posebno drag je činjenica da je u Hrvatskoj on lokalna i lako dostupna namirnica koja ne mora proći tisuće kilometara, desetke skladišta i puno prerade i pakiranja kako bi došla do našeg tanjura.
Kada mi se jede nešto slatko, obožavam pojesti mahunu rogača. A vi? Čak i ako ne, vjerujem da ćete uživati u ovom slasnom biskvitu!
Lunin recept pročitajte u nastavku, a ako ste u potrazi za još zdravih, ali slasnih jela, svratite na blog Lješnjak i češnjak, Luninu Facebook stranicu ili Instagram profil.
Potrebne su vam ove namirnice:
- 250 g pirovog brašna T630
- 200 g mljevenog rogača
- 100 g suncokretovih sjemenki
- 400 g mrkve
- 100-150 g tamnog muscovado šećera (ili nekog drugog nerafiniranog šećera)
- 270 ml vode
- naribana kora jedne naranče
- 2/3 čajne žličice cejlonskog cimeta
- 2/3 čajne žličice sode bikarbone
- 6 jušnih žlica maslinovog ulja
Priprema:
- Izblendajte sjemenke suncokreta, narezanu mrkvu, muscovado šećer, ulje i vodu u blenderu kako biste dobili smjesu glatke teksture.
- U zdjeli pomiješajte pirovo brašno, rogač, sodu bikarbonu, naribanu koru naranče i cimet.
- Ulijte smjesu iz blendera u zdjelu sa suhim sastojcima i dobro izmiješajte mikserom ili pjenjačom.
- Prebacite smjesu u kalup za pečenje i pecite oko 60 minuta u pećnici zagrijanoj na 175 °C. Možete provjeriti je li kolač gotov tako da zabodete čačkalicu u sredinu – ako čačkalica izađe suha, znači da je kolač pečen.
- Nakon što ste izvadili kolač iz kalupa, ostavite ga da se do kraja hladi zamotan u krpu, kako bi ostao što sočniji.
U slast!