Moja priča o ćevapima će zapravo imati veze s proslavom Valentinova. Dok parovi biraju što otmjenije restorane u kojima će proslaviti Dan zaljubljenih, moja gora polovica i ja, za sve posebne prigode, a tu se ubraja i to Valentinovo, tražimo najbolje ćevape. Obišli smo i van toga zavidan broj ćevabdžinica i naravno, imamo svoje favorite.
Do sad su nam najdraži bili oni u Krčmi kod Marka u Rakitju koje uvijek hvalimo iako u ovom objektu nema lepinje ni somuna, a ponuda im se svodi na ćevape i ražnjiće. To je sve što nude i sve je izvrsno.
No, najdraži ćevapi su dobili opaku konkurenciju, a iako je restoran isto malo dalje od centra, već znamo gdje slavimo sljedeći Dan zaljubljenih. U restoranu Amon u zagrebačkom Sigetu.
Ovaj je restoran imao uvijek svoju publiku, no s koronom je došla i potreba za novitetima u objektu, a s Aleksandrom Srdićem iz slavne banjalučke pečenjare Aca Desetka su dobili i možda najbolji roštilj u gradu.
Amon ima predivnu terasu (još stignete koji tračak sunca uhvatiti), ali i bitnu stavku – ogroman parking. GPS će vas lako dovesti do ovdje, a iako nije u centru, svoju vjernu publiku imaju.
Tu se kroz godine mljackalo nad specijalitetima gospođe Marice (probali smo njenu štrudlu s domaćim vučenim tijestom pa sudim po tome i vjerujem da i njene čarolije treba isprobati), okretali su se janjci i odojci, a sad s Acom Desetkom za roštiljem skuplja i novu vojsku obožavatelja mesa s roštilja na drveni ugljen.
Aleksandar Srdić je svoju karijeru počeo na samom jugu Srbije gdje se zaljubio u svoju suprugu, ali i u kuhinju. Nakon povratka u Banja Luku, brzo je stekao obožavatelje koji su iz Hrvatske hitali po najbolje ćevape upravo u njegovu pečenjaru.
Nakon uspjeha u rodnoj Banja Luci, okrenuo se i radu u Hrvatskoj, zadržao se dugo u Splitu gdje su svi znali za njega i njegovo božanstveno meso, te se sad, nakon više od tri desetljeća iskustva za rešetkom, uhvatio i roštilja u Amonu.
Ako vam njegov bogat životopis nije dovoljan razlog da se zaputite u Amon i uvjerite se u njegovo umijeće, neka to bude njegova strast i ljubav prema poslu, ali i prema mesu. Nema kod njega kompromisa. Komade za specijalitete od mljevenog mesa bira sam i sve je čista junetina, a sočnost ovim uradcima daje i nešto loja. Postotak nam nije otkrio, no okus je očaravajuć pa ćemo tajnu ostaviti majstoru.
Ako dođete u Amon i budete u prilici prozboriti koju s Aleksandrom, uvest će vas u svoj svijet u kojem ćete se poželjeti zadržati što dulje. A kad na stol počnu stizati njegovi specijaliteti, nećete htjeti niti otići.
Krenuli smo s onim zbog čega smo i došli – ćevapi.
Najgori dio je bilo fotografiranje. Ne sjećam se kad sam zadnji put toplo pojela, ali je zato ovo bilo najbrže fotkanje tanjura ikad jer sam htjela pojesti sve odmah ravno s rešetke. Iako je Aleksandar rekao da njegovi ćevapi ne gube na kvaliteti kad se ohlade, ništa nisam htjela prepustiti slučaju. Dakle, savršeni. Sočni, taman mekani, a opet ne previše rahli, divno začinjeni. Sve što sam ikad poželjela od ćevapa bilo je na ovom tanjuru. Čak je i hrskavi luk odjednom bio bolji od svih lukova ikad.
Iako je na stol došao već i punjeni ćevap, još se nisam mogla rastaviti od bar još jednog zalogaja te divote.
Uz ćevape smo pojeli i malo domaćeg ajvara, lepinje gospodina Morine, apsolutno najboljeg dobavljača lepinja koje imaju svi bolji restorani ovakvog tipa, odličan pikantni namaz urnebes, ali zato salata od ribane mrkve s češnjakom – opet Acin specijalitet, fenomenalno osvježavajuća uz ove slasne ćevape.
Punjeni ćevap se zadržao na ljestvici koju su ćevapi postavili, sa sličnom, ali ne i istom teksturom mesa, dok je gurmanska pljeskavica pričala sto jezika. Sočna, kompaktna, a nismo se borili s gumastom teksturom toliko čestom u restoranima. Zapečeni grah sa špekom povrh – naprosto fenomenalan. Da imam tri želuca, taman bi ih nakrcala jer smo morali probati i mućkalicu, no jednostavno više nije ostalo snage.
No, stala je već spomenuta štrudla gospođe Marice s domaćim vučenim tijestom i konkretnim komadima kruške i jabuke. Iako sam rekla da ću samo griz, pojela sam je cijelu bez imalo grižnje savjesti.
Na kraju ovog ručka, uz lagani gemišt, mogli smo samo zaključiti da se vraćamo brzo, a ne moramo razmišljati niti gdje smo za sljedeće Valentinovo.