Željela sam spužvasto pecivo, meko k’o duša, na tragu brioš peciva kakva se često koriste za otmjene hamburgere – a opet da ne budu tako masna i teška kao što su prava brioš peciva.
Htjela sam zadržati mekoću i bogatstvo, ali bez grozne slatkoće koja ih obično prati i bez kalorija koje opterećuju ionako bogat obrok. Nakon mnoštva eksperimentiranja mislim da sam našla prave omjere i s obzirom da pečem i jedem ova peciva u prikazanoj recepturi svaki drugi dan već cijela dva tjedna – i sve su mi bolja! – mislim da je recept definitino usavršen.
Potrebno (za 2 peciva, udvostručeni recept na slikama):
- 1/2 žličice suhog kvasca
- 70 g mlake vode
- 1/2 žličice šećera
- 40 g cjelovitog brašna
- 60 g glatkog brašna
- 1/2 žličice glutena (ja svoj naručujem iz Tvornice Zdrave Hrane i odličan je za poboljšanje strukture peciva)
- 1 žlica fino mljevenog lana (sameljite lan u blenderu ili mlincu za kavu)
- 1/4 žličice soli (1g)
Postupak:
- Kvasac i šećer rastopite u mlakoj vodi i pustite da se probudi dok skupite sve ostale sastojke.
- U većoj posudi pomiješati sve suhe sastojke i u sredinu ulijte vodu s otopljenim kvascem i šećerom. Miješajući sjedinite pa mijesite na radnoj površini 5 minuta.
- U lagano namaštenoj posudi ostaviti da se na toplom diže 40 minuta. Toplo za kvasac znači između 25-30°C pa ako je u vašoj kući hladnije najbolje je staviti tijesto na dizanje u aparat za jogurt ili pećnicu 1 minutu zagrijanu na najnižu temperaturu pa ugašenu.
- Nakon što vrijeme istekne i tijesto se udvostruči podijelite ga na porcije i oblikujte peciva; prvo u kuglice, a zatim pritiskanjem i okretanjem u dlanovima rastegnuti kuglice na željenu veličinu. Staviti u namaštene krugove od folije* (ovdje je odlična uputa kako napraviti krugove od folije) na protvan obložen papirom za pečenje. Ostaviti pokriveno na toplom (opet najbolje mlaka pećnica) da se diže 30 minuta.
- Nakon 30 minuta izvadite peciva i stavite pećnicu da se grije na 180°C. Dok se pećnica grije premažite peciva mlijekom sa par kapi javorovog sirupa ili malo rastopljenog šećera. Ja sam primijetila da imam tešku ruku što se tiče glaziranja pa u želji da detaljno premažem peciva često ih izmučim pa se ispušu i zato koristim ovu zgodnu prskalicu u koju ulijem mlijeko i prešpricam peciva (nakon što ste gotovi isperite vodom prskalicu da se ne bi dogodilo da se mlijeko u njoj kroz koji dan ukiseli – to bi bila muka čistiti :)). Po želji posuti sjemenkama (lan, sezam, zobene pahuljice). Staviti peciva u vruću pećnicu i peći 12 minuta.
Kad ih izvadite iz pećnice biti će lijepo narasla, odvojena od prstenova od folije i lagano zlaćana na vrhu. Kad ih okrenute biti će zlatnosmeđa i ako pokucate zvučati će šuplje.
Ova su peciva vrlo meka i podatna i nećete vjerovati da imaju toliko mnogo integralnog brašna jer nisu uobičajene “ciglice” već pjenasta i elastična. Dodani mljeveni lan daje im mnoštvo zdravih omega masnih kiselina (i 3 i 6 i 9!), a i mnogo vlakana i proteina tako da sudjeluje i u nutritivnom bogatstvu i u prekrasnoj strukturi.
Osim što su iznimno meka i spužvasta (i što jedno ima samo 200 kalorija), ova se peciva izvrsno i tostiraju pa su neke od nedavnih porcija i pol koje su mi omogućila ova peciva slijedom; podloga za avokado tost, vege-burger s faširancem od gljiva i leće, sendvič s mesnim okruglicama ili sjajni hamburger za junećom pljeskavicom i laktofermentiranim ružičastim lukom. A bome i ovaj teško nadmašivi doručkovni sendvič s ajvarom, govedinom i jajetom.
*za orijentaciju: moji su krugovi od folije promjera 12 cm jer imam tako veliku prešu za burgere pa sam htjela da peciva budu taman, no vi odaberite svoju preferiranu veličinu. S obzirom da je svako pecivo napravljeno od 90 g ovog tijesta mislim da ne treba ići na veće od 12 cm promjera da ne bi bila vrlo tanka. Pečena peciva na mojim slikama visoka su 4 cm što kad se napuni pljeskavicom po izboru i salatom daje burger koji se može lijepo komotno gristi bez da se iščaši vilica.
Derzu Fanistori s guštom pratite na njenom blogu Porcija i pol!