Najave 27. studenoga 2024.

Dingač, čuveno vino od plavca malog, zaštićeno je već 60 godina

pelješac, dingač
Važna obljetnica zaštite Dingača obilježena je u Orebiću
foto: Dimitri Medvedev/SkyGorilla
Zanimljivo je da je u trenutku zaštite an Dingaču bilo 28,2 hektara vinograda, a danas ih je više od 72,8 hektara

Vina od plavca malog jedna su od najboljih hrvatskih crvenih vina, a posebno od naših autohtonih sorti. ,io vina od plavca malog već 60 godina ima zaštićeni status

Na povijesni dan 13.0 svibnja 1964., prije 60 godina, međunarodno je zaštićeno vino Dingač (od plavca malog) kao prvo međunarodno zaštićeno (i to kao "čuveno") vino s područja tadašnje Jugoslavije. Zaštićeno je certifikatom Međunarodnog ureda za zaštitu industrijskog, književnog i umjetničkog vlasništva u Ženevi (Bureaux Internationaux reunis pour la protection da la propriete industrielle, littéraire et artistique Geneve).

Dingač Možda vas zanima... Američki Vogue oduševljen hrvatskim vinskim regijama Najave

Dingač se proizvodi iz sorte plavac mali, a je nazvano po istoimenom položaju na poluotoku Pelješcu. Dingač je još u Austro-Ugarskoj bio neprocjenjiv. Jedino on nije u vinskoj karti imao cijene, "mogao si ga prodati za koliko si god htio" - prepričava se.

Obilježavanje obljetnice kao zahvala precima

"Obljetnice su prigoda da se zahvalimo našim precima koji su svojim mukotrpnim radom najzaslužniji što je Dingač prepoznat kao čuveno vino i jedno od najljepših vinogorja.

Na njihovom trudu baštinimo tradiciju i od Dingača smo napravili prepoznatljiv brend u svijetu koji s ponosom pronosi glas Potomja i Pelješca. Njihova ljubav prema zemlji i danas nadahnjuje nas vinare i potiče nas da s istim žarom radimo u vinogradima i podrumima", izjavio je poznati vinar iz Potomja Mato Violić Matuško, predsjednik Udruge Pelješki vinski puti.

pelješac, dingač | Author: Dimitri Medvedev/SkyGorilla Umjesto pokojnog Ive Skaramuče, prvog privatnog vinara i vlasnikanajvećeg vinograda u Dingaču, priznanje za unaprjeđenje vinogradarstva i vinarstvaPelješca, posebno položaja Dingač preuzeli su njegovi unuci Lea i Roko foto: Dimitri Medvedev/SkyGorilla

Važnost zadrugarstva za razvoj vinarstva

Anto Martinović, upravitelj Poljoprivredne zadruge i vinarije Dingač u Potomju te predsjednik Udruge Plavac mali Pelješac, istaknuo je važnost zadrugarstva za razvoj vinogradarstva i vinarstva Orebića te se osvrnuo na povijest Dingača.

"Početkom šezdesetih godina na prostoru Dingača 128 obitelji bavilo se proizvodnjom grožđa. Do danas je ostao jednaki broj proizvođača koji imaju površine na Dingaču, no ukupna obradiva površina znatno se povećala. Početkom šezdesetih ukupno je bilo 28,2 hektara, a danas imamo više od 72,8 hektara", rekao je Martinović.

Vino Dingač od plavca malog Poljoprivredne zadruge Dingač, kojoj je danas na čelu jedan od naših sugovornika iz priopćenja - Anto Martinović, 1964. zaštićeno je u najvišoj kategoriji kakvoće kao čuveno vino certifikatom Međunarodnog ureda za zaštitu industrijskog, književnog i umjetničkog vlasništva iz Ženeve.

pelješac, dingač | Author: Dimitri Medvedev/SkyGorilla 60 gdina od zaštite Dingača foto: Dimitri Medvedev/SkyGorilla

Vrijedna priznanja zaslužnima

Udruga Pelješki vinski puti i Plavac mali Pelješac dodijelila je priznanja zaslužnima za razvoj vinogradarstva i vinarstva u Orebiću. Dobitnici su Vicko Miličić, Pavle Andričević, Niko Kresalja, Ante Madirazza, Anđelka Ančić, Ivo Skaramuča te Poljoprivredna zadruga i vinarija Dingač.

Osim važne obljetnice za Dingač, u hotelu Crystal u Orebiću proteklog vikenda slavilo se i 120 godina turizma te 60 godina Folklorne skupine Poloneza. Uz fine zalogaje nudili su se iznimni Dingači 17 proizvođača.

 

Komentari 0
Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.