Mljeveno meso nije stvoreno samo za hamburgere i mesne okruglice! Daleko je više kreativnih načina na koje ga možeš pripremiti. Jedan od njih je svakako pizza od mljevenog mesa s povrćem. Imamo li tvoju pažnju?
Za početak, naš je savjet da uvijek biraš svježu mljevenu govedinu – stručnjaci tvrde da baš ona daje optimalni okus mesa i sočnost svakom jelu.
Ovaj recept za pizzu savršen je ako ti na večeru dolaze dragi gosti – em hrane ima u obilju, em je zasitna i vrlo sočna!
Pizza od mljevenog mesa s povrćem
Sastojci za 16 komada:
- 3 kriške tosta
- 2 glavice luka
- 3 češnja češnjaka
- Po 1 vezica peršina i bosiljka
- 1,5 kg mljevenog mesa
- 2 jaja
- mljevena paprika
- 1 luk
- 1 kg crvene I žute paprika
- 500 g rajčica
- 250 g šampinjona (može iz konzerve)
- 5 žlica ulja
- 1 bočica pikantnijeg umaka
- 100 g kečapa
- 150 g crème fraiche (vrsta kiselog vrhnja)
- sol i papar
- sir po želji - mozzarella je najboolji izbor
Priprema:
- Pećnicu upali da se zagrije na 220 Celzijevih stupnjeva. Tost namoči u malo vode. Luk i češnjak oljušti, začinsko bilje properi i posuši pa sve sitno nasjeckaj.
- Tost iscijedi i umijesi s jajima, mesom, lukom, češnjakom i začinskim biljem. Smjesu začini solju, paprom i mljevenom paprikom pa je raspodijeli po nauljenom limu, poravnaj dlanovima te peci u zagrijanoj pećnici 15 minuta.
- Luk oljušti, papriku očisti i operi, rajčice operi pa luk nareži na kolutove, paprika na kockice, a rajčice na ploške. Šampinjone, po želji, raspolovi (ako nisu narezani na ploškice).
- Zagrij 2 žlice ulja, dodaj papriku pa je prži oko 5 min. Posoli i popapri, ubaci šampinjone i kratko ih prži s paprikom. Razmuti pikantni umak, kečap, crème fraiche i 3 žlice ulja.
- Smanji temperaturu pećnice na 175 Celzija, pa po polupečenom mesu raspodijeli rajčice, mješavinu paprika i šampinjona te kolutove luka, prelij sve razmućenim umakom, pospi sirom te peci još 60 minuta.
Savjet više o mljevenom mesu
Svi želimo jesti zdravo i sočno. Bez obzira koje jelo radiš s mljevenim mesom, želiš li smanjiti udio masnoće, jednostavno skuhaj meso i nakon što je gotovo isperi ga pod mlazom tople vode, pa temeljito posuši papirnatim ručnicima. Iako ćeš na ovaj način dobiti manje masnoća, moramo priznati da istodobno s ispiranjem odlazi i većina okusa mesa.
Često u nedostatku vremena kupimo mljeveno meso pa ga zamrznemo do prilike kada ćemo ga pripremiti. Bilo bi dobro da izbjegavaš ovakve situacije jer se prirodni sokovi mesa zamrzavanjem pretvaraju u ledene kristale a meso gubi potpunu sočnost. Radije unaprijed planiraj kupovinu i spremi omiljeni recept sa svježim mljevenim mesom!
Što je veća temperatura pečenja mljevenog mesa, to će se ono više skupiti, a sokovi ispariti. Zato mljevenu govedinu obavezno pripremaj na umjerenoj temperaturi.