Jedan od najomiljenijih sastojaka u suvremenoj kuhinji, file lososa poznat je po raskošnom okusu, nutritivnoj vrijednosti i lakoći pripreme. Bogat omega-3 masnim kiselinama, proteinima, vitaminima B kompleksa, vitaminom D i selenom, losos je i pravi saveznik zdravlja. Stoga nije čudno da smo stalno u potrazi za savršenim načinima pripreme.
Ovaj recept iz knjige legendarne Julije Child "The Way To Cook" definitivno uvijek uspijeva. Julijin način poširanja ribe omogućava ti da pažljivo "nadgledaš" filet, što je idealno za pripremu savršenog lososa za razna jela. Jednom kada poširaš losos, možeš ga koristiti u salatama, tjesteninama, sendvičima...
Poširaj polako!
Napuni duboku, široku tavu s oko 8 centimetara vode. Možda ti se čini puno, ali važno je održati temperaturu kad dodaš losos. Dodaj 1 1/2 čajnu žličicu soli i tri žlice bijelog vinskog octa.
Pusti da zakipi, a zatim smanji na srednju temperaturu. Uroni do 8 fileta lososa (debljine 1,25 cm), očišćenih od kostiju i kože ako želiš, u vodu i pusti da vrlo lagano krčka, smanjujući temperaturu kako bi spriječio stvaranje mjehurića. Bolje je poširati polako nego prebrzo.
Postavi tajmer na šest minuta i stalno prati termometrom, često testirajući ribu dok ne dosegne 60°C do 63°C. Drugu vrstu ribe možeš poširati na isti način, samo prilagodi vrijeme veličini fileta. Julia preporučuje dvije do tri minute za list, primjerice. Koristi lopaticu ili žlicu s prorezima kako bi podigao filete i osušio ih čistim kuhinjskim ručnikom.
Umak od krastavaca
Pripremi umak prije poširanja ribe, i to tako da u zdjeli srednje veličine pomiješaš 1 krastavac, oguljen, očišćen od sjemenki i sitno nasjeckan, 1/4 čajne žličice soli, šećera i bijelog vinskog octa, 2 žlice svježih listova kopra, grubo nasjeckanih, 1 šalicu kiselog vrhnja, ili pola kiselog vrhnja i pola jogurta. Bit će dovoljno za 8 fileta.
Riba se može poslužiti topla ili hladna, s umakom prelivenim preko. Poširana riba se također može ohladiti i usitniti za korištenje u drugim jelima te se može čuvati u hladnjaku tri dana, dobro pokrivena.
Bez obzira na to poširaš li losos da ga poslužiš s ovim jednostavnim, klasičnim umakom od krastavaca ili ga dodaš u brzu tjesteninu, uvijek će imati sočan, bogat okus.
Dodatni savjet: divlji losos obično treba manje vremena za poširanje nego masniji uzgojeni losos. Koristi termometar i počni provjeravati čim vidiš fine bijele crte na mesu. Ciljaj na 60°C za sočan losos ili 63°C za čvršći filet.
Isprobaj i ove recepte!