Jedna od onih biljaka čija upotreba nije rezervirana isključivo za kulinarstvo, kadulja se stoljećima prije nego je otkrivena u kuhinji koristila kao ljekovito sredstvo za mnoge bolesti. U srednjem vijeku smatrali su je ‘lijekom za sve’, a stari Grci i Rimljani tonikom od kadulje liječili su čak i zmijske otrovne ugrize.
No otkako je otkriven njezin intenzivan i snažan okus s tragovima kamfora počela se koristiti i u kuhinji. Upravo zbog njezine jake arome treba se koristiti štedljivo.
Uz koja jela kadulja najbolje ide?
Mesna jela jako vole kadulju jer pomaže boljem radu probave. Primjerice, Talijani je često pripremaju uz meso, posebno uz teleća jetrica i teletinu općenito, a nasjeckane svježe listove dodaju i umacima za tjesteninu.
Nijemci je vole u jelima od jegulje, a u Francuskoj se priprema sa svinjetinom, teletinom i suhim mesom. Kod pripreme ražnjića između komada mesa ili povrća često se mogu staviti i listići kadulje.
Britanci je, pak, koriste kao začin u svježim kobasicama, za tradicionalni nadjev za svinjetinu ili gusku te u Derby siru. U mnogim zemljama omiljen je čaj od kadulje (i mi ga volimo a često pripremamo i kao ljekoviti napitak za dezinfekciju usne šupljine).
Zanimljivo, na Bliskom istoku dodaje se salatama. Naime, vrlo mladi kaduljini listovi dovoljno su blagi da ih i ti možeš staviti u zelenu salatu, ali se prethodno trebaju dobro usitniti.
Okus se pojačava kada se osuši
Kadulja je jedna od rijetkih biljaka čiji se okus pojačava kad se osuši, a budući da joj je okus ionako jak, tek tada moraš pripaziti da je dodaješ u umjerenim količinama.
Postoji nekoliko vrsta kadulje i sve se mogu koristiti u jelima. Stručnjaci savjetuju i da kadulja dobro ide uz, primjerice, srdele, rižota, umake na bazi rajčice, ukiseljeno povrće te razne mješavine za nadijevanje. Na tebi je da upotrijebiš maštu i, ako voliš miris i okus kadulje, da je upotrijebiš gdje dok poželiš.
Mali trikovi - kako čuvati i sušiti kadulju
Svježi listovi kadulje mogu se čuvati nekoliko dana u plastičnim vrećicama u hladnjaku. Sušeni se listovi, pak, moraju držati u posudama na hladnom i tamnom mjestu kako bi sačuvali svoju sivozelenu boju i snažan okus. Mljeveni listovi se moraju čuvati u hermetički zatvorenim posudama.
Kako osušiti kadulju: odreži grančicu prije nego što se cvjetne stapke počnu izduživati pa je objesi na nekom toplom i prozračnom mjestu. Kad bude potpuno suha pravilno je uskladišti.