Otvaranje restorana je logična odluka za renomiranu vinariju, budući da je uspješan pairing izvanredna marketinška metoda. Ipak, otvaranje fine dining restorana, na Plešivici, u vrijeme koronavirusa jest prezentacija i hrabrosti i inovativnosti. Unatoč riziku, chef Bernard Korak je sredinom srpnja pripremio prvu večeru u novootvorenom restoranu u sklopu vinarije. I interes je veći no što su očekivali.
Bernard Korak je, simbolično, zakoračio u fine dining uz mentorstvo Priske Thuring u Dubravkinom Putu. Potom je otišao u Hišu Franko, restoran Ane Roš koji je ove godine nagrađen s dvije Michelin zvjezdice, a odradio je i nekoliko mjeseci u prestižnoj Osteriji Francescani chefa Massima Botture koja je nekoliko puta bila na vrhu liste World's 50 Best Restaurants. Početkom ljeta Bernard je preuzeo kuhinju obiteljskog restorana i dokazao da je hrana podjednako dobra kao i njegov hvalevrijedan životopis.
Inspiracija dolazi iz neposredne okoline
U restoranu Korak od srijede do petka poslužuju večere, a subotom i nedjeljom rade u vrijeme ručka. Budući da je kapacitet relativno malen, do 15 gostiju, poželjno je rezervirati svoje mjesto. Mogli bi poslužiti i više, ali ne žele odstupiti od standarda koji su postavili. A postavili su ga visoko – s osam, ponekad i deset sljedova.
Prema riječima vlasnika, gospodina Velimira Koraka, s kojim smo pričali tijekom razgleda vinarije, ne rade s osobito skupim ili egzotičnim namirnicama. „Hrana je iz našeg okruženja; povrće je iz našeg vrta ili od susjeda, pastrva je sa Žumberka, a puževe beremo u našem vinogradu“, kazao nam je gospodin Korak. Inspiracija, dakle, proizlazi iz vizualnih i okusnih podražaja u neposrednoj okolini.
Dinamična večer(a) kod Koraka
Jedan od osnovnih kriterija kojima se vodimo pri prosudbi restorana je pamtljivost, u nedostatku boljeg izraza. Ima zaista zaboravljivih mjesta, kojih se teško prisjetiti bez pregledavanja fotografija, ali restoran vinarije Korak je daleko od toga. Pamtljivost su zaradili očekivano dobrom tehničkom izvedbom, ali i pričom iza svakog jela. Od sira s vrhnjem bake Katarina, sourdough čipsa, izvanrednih tortellina s kozjim sirom i cherry rajčicama, mekanom patkom koja se pekla samo 15-ak minuta pa sve do laganog deserta s tri komponente od breskve. Na jelovniku su bili i jesenski klasici, poput bundeve i gljiva te losos pastrva.
Naravno, uz svaki je slijed posluženo i vino vinarije Korak ili njihovih prijatelja s Plešivice, renomiranih vinarija Šember i Tomac.
Pojam minimalizam u restoranu Korak ima potpuno pozitivnu konotaciju; tanjuri nisu zatrpani komponentama i nepce (i um) se ne moraju boriti s razaznavanjem okusa. Prezentacija je uredna i nenametljiva, a iznenađenje i interes proizlaze iz prvog zalogaja – baš kao što bi i trebalo biti.
Lako je u plešivičkim vinogradima, osobito uz ovakvu hranu i čašu pjenušca, zaboraviti da si samo na pola sata vožnje od Zagreba. Naše preporuke!
U galeriji pogledaj kako nam je bilo na testiranju plešivičkih pjenušaca, u posjetu Vinogradarskoj kući Braje te u bačvariji Golub u Jastrebarskom: