Lokacija je promijenjena, organizatori su isti, radionice popunjene danima prije festivala. Prošloga petka sve su se vinske face krenule slijevati u veličanstveni Muzej okusa, koji je u trenucima djelovao kao da će biti premalen da primi sve one željne novih okusa i saznanja iz svijeta vina i vinarstva.
Elegantan kao i uvijek, PR, organizator, vodič, voditelj i sve što treba biti kad nahrupe stotine posjetitelja, gospodin Boris Ocić i ove je godine bio sjajan domaćin i čovjek kojeg se uvijek moglo uloviti za svako pitanje. A pitanja je bilo kao i gostiju, jako puno, jer ove je godine WineOs opet bio jak, najjači, internacionalan, i bogatiji za jednu od najboljih radionica u povijesti hrvatskih festivala vina, onu gospodina Brkića iz Čitluka. No, upitali smo Borisa za izjavu u kojoj je samo potvrdio ono što smo i sami vidjeli u dva dana zbivanja.
"Peto izdanje WineOS-a, najvećeg vinskog festivala na istoku Hrvatske, opravdalo je očekivanja organizatora, izlagača i publike. Tijekom dva festivalska dana, u petak 11. i subotu 12. siječnja, više od 70 izlagača prezentiralo je svoje proizvode zainteresiranim posjetiteljima.
Kao i prethodnih godina, većina izlagača bili su vinari iz istočne Hrvatske, odnosno regije Slavonija i Podunavlje. Pratili su ih proizvođači lokalnih delicija koji su se u zasebnoj prostoriji predstavili gostima, a većina njih nastupila je uz potporu Osječko – baranjske županije, suorganizatora i partnera u ovom projektu. Tako su, osim vina, gosti mogli kušati i kupiti suhomesnate proizvode, sireve, ulja, domaće rakije, likere, džemove i sirupe te zanatsko pivo.
I ovom su se prilikom Slavoncima predstavili gostujući izlagači. Tako su posjetitelji, osim domaćih, mogli kušati i vina iz drugih regija Hrvatske, ali i brojne proizvode gostiju iz Mađarske, Vojvodine, Bosne i Hercegovine te Makedonije. Već tradicionalno dobra ponuda privukla je Osječane koji su oba dana napunili Muzej Okusa, novi prostor WineOS-a koji se pokazao kao pun pogodak.
Koliko je ova manifestacija narasla i postala prepoznatljiva, ponajbolje govori činjenica da ju je pratilo gotovo 80 novinara. Uz lokalne medije, vikend su u Osijeku proveli i brojni predstavnici redakcija iz raznih dijelova Hrvatske, Mađarske i Srbije, blogeri i novinari koji prate eno-gastro scenu.
Veliki su hit ponovno bile radionice koje je i ovaj put osmislio i vodio autor Vinskih priča Željko Garmaz. Na ukupno devet radionica sudjelovalo je više od 200 posjetitelja, mahom stručne publike, koji su u dva dana prošli nekoliko vertikala, probali veći broj vrijednih arhivskih primjeraka vina te se upoznali s neobičnim i nesvakidašnjim pričama iz većeg broja podruma.
Festival su zajedničkim snagama organizirali udruge Dekanter i Graševina Croatica, Osječko – baranjska županija, Turistička zajednica Osječko – baranjske županije, Grad Osijek i Vinoteka Vinita. Organizatori doista mogu biti zadovoljni, budući da su novi termin i lokacija donijeli ogroman napredak u odnosu na prethodna četiri izdanja WineOS-a u svakom pogledu. Na kraju su zahvalili svima i poručili – vidimo se i u 2020. na još većem, boljem i sadržajnijem WineOS-u."
Kušale su se vertikale iz Dalmacije, otvarali magnumi obitelji Mrgudić, kušali Siber pjenušci, uživalo u graševinama Sontacchi i Buhač, degustiralo i rakije Jedna, a neki su razgled završili i u jedinom pivskom kutku - onom Becker's pivovare. Mogli ste se opskrbiti medom, kulenom, brendiranim daskama Vrdnik Drva i općenito - kušati nekoliko stotina vina. I možda ponajviše od svih zaljubiti se u čudesa makedonskog vinara, gospodina Brzanova.
Kao i svake godine, najveći je problem kako odabrati gdje između desetak lokacija otići - nakon Festivala, ali na kraju je bitno samo jedno - što prije dočekati novi WineOs, s nadom da će biti opet u istom, izvrsnom terminu. Ponovit će se!