No rižota, rolice s kozicama, zimske salate s kvinojom ili složenci možda će vas natjerati da se listovi kelja na vašem stolu nađu malo češće.
Možete ga jesti i sirovog ili kratko kuhati na pari. Tako će svi listovi zadržati vitamine te izgubiti gorak okus koji mnogi ne vole. Sa sirovim keljom možete napraviti i salatu, a kod nas se najčešće kuha na lešo, kao varivo ili se stavlja u musaku. Prije pripreme omiljenih jela s keljom treba izabrati kvalitetnu glavicu ovog zdravog povrća. Kupite teže, tamnozelene glavice sa čvrstim središnjim listovima. Izaberite glavice s manjim listovima koji su mekaniji i manje gorki. Ostane li vam viška stavite ga u plastičnu vrećicu i čuvajte nekoliko dana u hladnjaku, a najbolje bi bilo iskoristiti ga u prva dva dana jer poslije gubi vlažnost i može biti gorak.
Želite li ga zamrznuti, kratko ga blanširajte, ohladite i stavite u zamrzivač. Vrlo je važno prije kuhanja kelj dobro oprati, a da bi zadržao lijepu boju nemojte ga predugo termički obrađivati. Pa tako prilikom prženja termička obrada iznosi do pet minuta, u mikrovalnoj pećnici oko sedam minuta, kod blanširanja i parenja deset minuta, a prilikom pirjanja od 15 minuta do pola sata.
Osim zdravih variva i različitih tjestenina s keljom, brzo i lako ćete pripremiti i odličan snack. Prethodno umočene u pivsko tijesto, pržene listove kelja možete poslužiti samostalno uz kriške limuna ili kao prilog, a i pečene listove kelja s parmezanom možete poslužiti kao ukusne grickalice. Često se poslužuje uz ribu, na sličan način kao i blitva, uz češnjak, ulje i limunov sok, a uz bilo koju vrstu mesa ili ljute kobasice poslužite kuhani kelj pomiješan s kuhanim krumpirom, češnjakom, nasjeckanim peršinom i uljem. Ako nemate vremena ili ideja, pripremite brzi ručak s keljom. Popečene kockice slanine s lukom i pirjanim keljom pomiješajte s omiljenom tjesteninom i poslužite uz malo naribanog parmezana.
Za vas smo odabrali tri recepta s keljom koja morate probati:
Popečci od kelja u umaku od kopra