Danas osim u Hrvatskoj kebaba ima širom svijeta, ali kod nas postoji jedan veliki problem... Naime, smisao kebaba je da toplo hrskavo pecivo uz salate i umake bude dobro napunjeno i svježe „ošišanim“ komadima mesa. Piletinom, janjetinom, teletinom - na kolac nabijenim u tankim slojevima – ali mesom. Pravim mesom, a ne nekakvom zamjenskom smjesom koja bi navodno trebala biti od mesa, a izgleda kao želatinozni toranj od gigantskog mesnog doručka.
Na žalost, na jako puno mjesta u Hrvatskoj, pod imenom kebaba s metalnog se kolca striže upravo takva namirnica, o kojoj ćemo više pričati nekom drugom prilikom.
Danas pak govorimo o jednom, netom otvorenome mjestu, na kojem se za kebab koristi isključivo pureći batak, što se i vidi golim okom.
Abrakebabra fast-food restoran nalazi se u Zagrebu u Maksimirskoj ulici 30. To je franšiza poznatog Osječkog kebaba koji je nastao prije tri godine u srcu i glavi jedne obitelji koja je zaluđena kebabom i njegovim moćnim i unikatnim okusom - započela je svoju avanturu.
Abrakebabra nije fast-food, više je enjoy-food - svi kebabi napravljeni su po originalnoj i autentičnoj turskoj recepturi koja je promatrana i izučavana u više od 5 gradova u kojima se njeguje kultura turskog fast-fooda (Berlin, Istanbul, Dublin, London, Budimpešta...).
Svi proizvodi se prave od 100% svježeg purećeg mesa koje sami ručno obrađuju i mariniraju 12 i više sati. Začini poput kardamona, pimenta, kumina i cimeta dolaze iz kuhinja dalekog istoka, a tu je i specijalni dodatak - Baranjska paprika.
Svježi „pitta bread“ rade sami, a umake Beyaz (bijeli, jogurt + češnjak) i Kirmizi (rajčica) - prave prema originalnoj recepturi. A tu je i chilli u rinfuzi na svakom stolu!
Ponuda nije velika, ali je kvalitetna. Postoji puretina u lepinji (doner), tortilji (durum), kebab salata, baklava te chicken nuggets – za najmlađe koji još ne shvaćaju bit kebaba, ali i sve ostale. Tu su i dvije vrste krumpira, pomfrit i lađice, a uskoro će u ponudi biti i originalni turski rahat lokum, čaj, kava...
Meni od kebaba, krumpira, umaka i sokom stoji svega 42 kune, pa svakako provjerite razliku. Cijeli doživljaj upotpunjuje interijer uređen u orijentalnom stilu s turskim elementima – od turbana s kojima se gosti mogu fotografirati, ručno izrađeni mozaički lusteri pa sve do sultanovog odijela.
Sve je od hrane nazvano po mađioničarima (Houdini, Dynamo...), uredno je, čisto, prozračno, ima i televizor, a uskoro se očekuje i proširenje na terasu.
Izbor pića nije velik, ali preko puta je sjajan kafić Dvorište, s kojima gaje sjajne odnose, tako da bez problema s narudžbom samo prijeđete ulicu.
Abrakebabra nije klasična kebabdžinica, kiosk za raju koja pijana ide iz diska u zoru i sasvim joj je svejedno čime će napuniti rezervoar. To je restorančić za uživanje koji radi do 23 sata i želi biti broj jedan u gradu, u čemu im je za sada konkurentan samo Rubelj grill u Marićevom prolazu. Meso je pravo, porcije su korektne, nema velikih odstupanja, a okus je pikantan, jak i dugotrajan - siti ste još par sati.
Drže se tradicionalnih recepata i ne ubacuju krastavce niti slične stvari koje nisu turske, a kada jednom probate ukusnu smjesu punu puretine, paprike, jogurta i cimeta – sigurno ćete se opet vratiti. Makar se samo slikali u sultanovoj opravici... Dobar tek!