06. svibnja 2016.

Trikovi za sprječavanje oksidiranja voća

Jabuke
foto: Thinkstock
gastro postao gastro.24sata.hr
Čišćenje i sjeckanje voća unaprijed uvelike olakšava pripremu jela, no voće gotovo odmah počinje poprimati smeđu boju...

Do promjene boje, koja je najuočljivija primjerice kod jabuka, banana ili krušaka, dolazi kada određen enzim iz namirnice nakon rezanja ragira s kisikom iz zraka uzrokujući ne samo promjenu boje već i njezino propadanje. Srećom postoje brojni trikovi kojima možete spriječite nepoželjne promjene. Najpoznatiji način sprječavanja posmeđivanja je da se kockice voća poškrope limunovim sokom, sokom naranče, limete ili bilo kojim sokom koji sadrži limunsku kiselinu jer će ona smanjiti enzimske promjene.

Mana ovog pristupa je što voće poprima kiseo okus, stoga vrijedi posegnuti i za drugim, nepcu milijim, metodama. Tako možete kockice voća uroniti u otopinu meda na 30 sekundi do 1 minutu. Razlog zašto ovaj trik djeluje jesu peptidi sadržani u medu koji sprečavaju enzime u voću da razvijaju tamne pigmente. Jednostavno pomiješajte 2 čajne žličice meda u 1 šalici vode, uronite voće i uživajte.Još jedan način očuvanja boje bez utjecaja na okus jest uranjanje narezanog voća u đumbirovo pivo ili neko drugo gazirano piće koje sadrži limunsku kiselinu na 3 do 5 minuta.

Banana | Author: Thinkstock foto: Thinkstock

Kao i u slučaju limunovog soka, limunska kiselina će spriječiti oksidativne procese. Možda pomalo neočekivano, posmeđivanje voća moguće je spriječiti upotrebom soli. Sol je prirodan konzervans i može na neko vrijeme spriječiti negativne promjene. Pomiješajte ½ čajne žličice u 1 litri hladne vodi i uronite narezano voće na 3 do 5 minuta. Zatim voće dobro operite.

Bez brige, voće neće imati slani okus ukoliko ne pretjerate s količinom dodane soli ili vremenom namakanja. Ukoliko vam u receptu ne smeta mekana tekstura voća, možete ga i blanširati nekoliko minuta u kipućoj vodi, a zatim ohladiti u hladnoj vodi i dobro osušiti. Taj će proces deaktivirati enzime i onemogućuti ih da reagiraju s kisikom. I za kraj, kratkotrajne rješenje nudi i zamatanje voća u plastičnu foliju. Ova metoda je primjerena za veće komade voća, nikako male kockice. No, budući da je izuzetno teško postići da folija prianja dovoljno čvrsto da zrak ne dopire do namirnice, metodu zaamatanja plastičnom folijom koristite samo u nuždi.

Komentari 0
Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.