Vjeruje se da krastavci potječu iz sjeverne Azije gdje su uzgajaju preko 10 000 godina i otkuda su prenešeni u Indiju i ostatak Azije. Krastavci su bili popularna namirnica još u antičkim civilizacijama Egipta, Grčke i Rima, čiji stanovnici su ih, osim u prehrambene svrhe, koristili zbog njihovog, kako su vjerovali, za zdravlje kože blagotvornog djelovanja. „Kolijevka“ kiselih krastavaca je Španjolska, koja je prva, još u antička vremena, započela sa procesom konzerviranja krastavaca, a sve zbog hira rimskih careva koji su željeli krastavce isključivo iz mediteranskih zemalja.
Želite li i vi uživati u ovim niskoenergetskim plodovima tijekom cijele godine konzervirajte ih kiseljenjem. Za početak odaberite male i zdrave krastavce, svijeto do tamno zelene boje. Suhi i naborani krastavci nisu dobar odabir jer su izgubili veliki dio vode. Krastavce dobro operite i i isperite pod mlazom hladne vode.
Zatim skuhajte 3L vode s 1,5 l octa (10% octene kiseline) i vrućom otopinom prelijte 5 kg krastavca. Neka ostanu u octu 3-4 sata. Krastavce izvadite iz octa i složite u prethodno sterilizirane staklenke. Saznajte ovdje kako možete sterilizirati staklenke za zimnicu.
Krastavce slažite u staklenke u redove s dosta prostora kako bi kiselina prodrijela u svaki plod. Sada ponovno prokuhajte ocat sa 120 šećera i 130 g soli, i dobivenim vrućim naljevom zalijte krastavce u staklenkama na način da naljev bude 3 do 5 cm iznad površine povrća budući da je povrće koje pliva iznad naljeva podložno kvarenju. Također, dodatno se možete zaštiti od kvarenja tako da na vrh stavite grančicu kopra kako krastavci ne bi isplivali iz octa. Zatim staklenke pokrijte tanjurićima i ostavite pokrivene 24 sata dok se ne ohlade.
Po potrebi dodajte još naljeva budući da krastavci mogu upiti dosta tekućine. Staklenke prije zatvaranja poklopcem prekrijte dezinficiranim celofanom jer kiselina nagriza limene poklopce te ih spremite u smočnicu na hladno mjesto. Proces kiseljenja traje najmanje 6 tjedana. Temperatura na kojoj se čuvaju kiseli krastavci ne smije biti previsoka kako se povrće ne bi prebrzo ukiselilo. Preporučena temperatura je između 12 i 18 ° C. Pratite li upute konačni proizvod će imati dugi rok upotrebe i dobar okus, miris i izgled.