Mnogi ljudi zaziru od pečenja kruha, bilo zbog toga što smatraju da domaćem kruhu treba posvetiti mnogo vremena i pažnje ili zbog straha od neuspjeha. S druge strane, neki koji se dobro snalaze s izradom dizanih tijesta, kruh rijetko pripremaju zbog prezaposlenosti. No, što biste pomislili kada bismo vam rekli da je za izradu neodoljivog mirisnog domaćeg kruha potrebno vrlo malo vremena i truda?
Brzi rustikalni kruh koji se ne diže
Ono što najviše „otežava“ izradu kruha je – kvasac. On fermentacijom dijela ugljikohidrata u tijestu, povećava volumen te pečenom kruhu daje prozračnu i mekanu teksturu. Međutim, fermentacija, odnosno, dizanje tijesta je dugotrajan proces, a sličan učinak može se postići dodatkom sode bikarbone ili praška za pecivo. Beskvasni kruh pripremljen sa sodom bikarbonom vrlo je popularan u Velikoj Britaniji, gdje ga nazivaju soda bread. Za pripremu ovog brzog kruha, na svakih 500 g glatkog brašna bit će vam potrebna 1 ½ žličica sode bikarbone, 1 žličica soli, 1 žličica šećera i 450 mL mlaćenice ili nekog drugog fermentiranog mliječnog proizvoda, poput jogurta, kiselog mlijeka ili kefira. Fermentirani mliječni proizvodi ovom kruhu poboljšavaju okus i aromu, a sa sobom donose i male količine kiselina koje će u reakciji sa sodom bikarbonom stvoriti mjehuriće u tijestu i utjecati na volumen i teksturu kruha.
Pripremu započnite prosijavanjem brašna te u njega dobro umiješajte sodu bikarbonu, sol i šećer. Zatim dodajte mlaćenicu ili neki drugi odabrani tekući sastojak te miješanjem žlicom ili kuhačom povežite sastojke. Nakon što se tijesto počne formirati, prebacite ga na pobrašnjenu radnu plohu i vrlo kratko mijesite, tek toliko da se svi sastojci sjedine – dugotrajnim miješenjem kruh ćete učiniti „žilavim“. Tijesto oblikujte u kuglu, prebacite ga na namašćeni ili pobrašnjeni lim za pečenje te lagano pritisnite i, za rustikalni izgled, oštrim nožem zarežite znak „X“ s gornje strane. Pecite na 200 °C, 35- 45 minuta. Pečenost možete provjeriti poznatom metodom probadanja drvenim štapićem. U tijesto za ovaj kruh možete dodati i zobene pahuljice i razne sjemenke, ili dio bijelog brašna zamijenite integralnim.Recept: Domaći kruh sa sodom bikarbonom.
Aromatični kruh koji se ne mijesi
Još jednu nezahtjevnu verziju kruha predstavlja i tzv. no-knead bread, kojeg su popularizirali poznati njujorški pekar Jim Lahey i gastro-novinar Mark Bittman. Ovaj kruh priprema se preko 12 sati, međutim, od vas zahtijeva svega 5 minuta posla. U čemu je tajna? Kao što i samo ime govori, tijesto za ovaj kruh nije potrebno mijesiti. Inače, tijesto se mijesi kako bi se u njemu razvila složena glutenska mreža, koja je zaslužna za zadržavanje mjehurića ugljikovog dioksida koje proizvodi kvasac. No, u slučaju ovog kruha, umrežavanje glutena se ne postiže miješenjem tijesta, već dodatkom veće količine vode i produljenjem vremena fermentacije tijesta. „Kruh koji se ne mijesi“ diže se minimalno 12 sati, a tijekom ovog perioda kvasac ima mnogo vremena znatno obogatiti aromu kruha.
Zamijesite ga navečer, ispecite ujutro
Za pripremu kruha koji se ne mijesi bit će vam potrebno 400 g glatkog brašna, 1 ¼ žličice soli, samo ¼ žličice suhog instant kvasca te 1 ½ šalica (360 mL) hladne vode. Suhe sastojke stavite u veliku zdjelu i dobro ih promiješajte, a zatim dodajte vodu i promiješajte tek toliko da se brašno namoči. Prekrijte zdjelu prozirnom prijanjajućom folijom i stavite je na neko mjesto u kuhinji koje nije vjetrovito. Nakon barem 12 sati dizanja, ovo vrlo mekano tijesto će znatno povećati volumen, bit će „nitasto“ i imat će mnoštvo mjehurića. Tada ga prebacite na dobro pobrašnjenu radnu plohu i pritisnite ga kako biste oslobodili plinove iz mjehurića.
Tijesto, zatim, samo preklopite nekoliko puta kako biste ga formirali u kuglasti oblik, te ga dobro obložite brašnom i pokrijte čistom kuhinjskom krpom. Ostavite ga da se dalje diže 1-2 sata, dok otprilike ne udvostruči volumen. Pred kraj dizanja, zagrijte pećnicu i posudu u kojoj ćete peći kruh, na 230 °C. Posuda za pečenje može biti vatrostalna, glinena ili gusana te treba imati poklopac, a može vam poslužiti i neki otporni lonac. Dakle, tijesto oprezno prebacite u vruću posudu te prvih 30 minuta kruh pecite poklopljen. Nakon toga, kruh pecite otklopljeno oko 20 minuta, dok mu korica ne poprimi lijepu zlatno smeđu boju. I recept za ovaj kruh možete malo modificirati raznim dodacima, poput pšeničnih posija, zobenih pahuljica i različitih sjemenki, ili dodatkom nekog drugog tipa brašna. Probajte sljedeće verzije ovog kruha: