Vanilija je nezaobilazan začin kod pripreme slastica. Njena prepoznatljiva, slatkasta aroma poboljšava i upotpunjuje okus mnogih slastičarskih specijaliteta – dodaje se u biskvite, kreme, kekse, slatke kruhove, palačinke, vafle i drugo. U svom izvornom obliku zapravo predstavlja sušene mahunaste plodove tzv. vanilijine orhideje, a razlog njene velike popularnosti vjerojatno leži u zamamnoj aromi za koju je u istraživanjima primijećeno da se sviđa već i dojenčadi.
Vanilija vs. vanilin
Uz šafran, vanilija je jedan od najskupljih začina na svijetu budući da na svojem putu od plantaže do trgovina zahtijeva mnogo pažnje uzgajivača. Stoga se često zamjenjuje vanilinom – spojem koji predstavlja glavnu komponentu arome vanilije i koji se za potrebe industrije proizvodi sintetičkim putem. Međutim, korištenjem vanilina, odnosno umjetne arome vanilije, propuštamo puno bogatstvo okusa i mirisa "prave“ vanilije. Osim štapića vanilije i vanilije u prahu, kompleksnu aromu nudi i prirodni ekstrakt vanilije, koji je vrlo praktičan za upotrebu i dugog je vijeka trajanja.
Sastojci i postupak pripreme
Za pripremu ekstrakta potrebna su samo dva sastojka – štapići vanilije i votka. Votka, točnije alkohol iz nje, služi za ekstrakciju, tj. "izvlačenje“ mirisnih spojeva vanilije, a upotrijebiti se mogu i druga žestoka alkoholna pića s oko 40 vol.% alkohola, poput ruma, vinjaka ili viskija. Ipak, zbog najneutralnijeg okusa, votka je najbolji izbor. Za svaki štapić vanilije potrebno je oko 40 mL votke, što bi značilo da je jedna šalica votke dovoljna za ekstrakciju otprilike šest štapića. Štapiće vanilije, prije svega, treba oštrim vrškom noža razrezati po duljini, a za bolju učinkovitost cijelog procesa ekstrakcije često se preporučuje i nožem ostrugati unutarnji dio gdje se nalaze sjemenke, te ostatke štapića narezati na nekoliko manjih komada. Svi dijelovi vanilije zatim se prebace u čistu, suhu staklenku ili staklenu bočicu te se preliju votkom tako da budu potpuno uronjeni u nju. Staklenka ili bočica se zatim čvrsto zatvori, dobro protrese i stavi na suho i tamno mjesto.
Posljednji sastojak je – strpljenje
Prethodno opisani postupak zahtijeva tek nekoliko minuta posla, no prije upotrebe treba pričekati još barem šest tjedana, koliko je potrebno da votka "izvuče“ dovoljno arome. Jednom do dvaput tjedno, pritom, bočicu je potrebno dobro protresti. Nakon šest tjedana ekstrakt će poprimiti ugodan miris vanilije i lijepu crveno smeđu boju, a dužim stajanjem još će više obogatiti svoju aromu te će postati tamniji. Ostaci štapića vanilije mogu se ostaviti u ekstraktu sve dok se ne potroši, a ako se žele odbaciti, uputno je procijediti ekstrakt tek nakon šest mjeseci budući da će tek tada doseći punu zrelost. S obzirom da ostaci vanilije još uvijek sadrže dovoljno arome, mogu se osušiti i ubaciti u posudu sa šećerom kako bi ga aromatizirali. Ukoliko se čuva na tamnom mjestu u dobro zatvorenoj staklenki ili boci, mirisni ekstrakt vanilije može trajati više godina, a često se uspoređuje i s vinom – smatra se da je to bolji, što je stariji.
Bezalkoholna varijanta
Bezalkoholni ekstrakt vanilije priprema se na isti način, samo se umjesto alkoholnog pića koristi čisti glicerol. U ovoj varijanti, bitno je koristiti biljni glicerol visoke čistoće jer je jedino takav pogodan za konzumaciju.
U nastavku pročitajte nekoliko prijedloga jela s ekstraktom vanilije: