Nažalost, danas većina nas ne zna skoro ništa o rabarbari, što je velika šteta jer se radi o izuzetno ljekovitoj biljci. Snažan je antioksidans, ima antialergijska i antiupalna svojstva, potpomaže regulaciji razine kolesterola, poboljšava cirkulaciju i metabolizam, prirodni je lijek protiv zatvora i proljeva, čuva zdravlje očiju, sprečava razvoj raka, poboljšava apetit, itd.
Rabarbara je višegodišnja, zeljasta biljka. Posjeduje velike listove i trokutastu dugu mesnatu stabljiku. Cvijeće je zeleno-bijele i roza-crvene boje. Iako je rabarbara zapravo povrće, u narodu je poznata kao voće. Zbog svojih se ljekovitih svojstava koristi u Kini već tisućama godina, a u Europu ju je donio Marco Polo. Porijeklom je s obala rijeke Volge gdje je rasla u divljem obliku.
Za ljudsku prehranu koriste se lisne peteljke. Danas se uzgaja u gotovo cijelom svijetu u kultiviranim varijetetima koji se razlikuju uglavnom u boji stabljike koja varira od zelene, preko različitih nijansi ružičaste pa sve do tamno crvene. Uopćeno je mišljenje da je rabarbara bolja ukoliko su peteljke tamnije crveno obojene. Međutim, boja peteljki nije povezana ni s okusom niti s kvalitetom. Pojedine sorte ponešto se razlikuju u okusu i pretežitoj namjeni, ali razlika u okusu i kvaliteti prvenstveno je rezultat uzgojnih čimbenika poput sastava tla, pravilne njege, osunčanosti, količine vlage...
Vrlo je popularna u SAD-u, gdje se smatra voćem, i Europi, posebno u Velikoj Britaniji i skandinavskim zemljama. Pita od rabarbare tradicionalni je dio blagdanskog ručka prilikom američkog Dana zahvalnosti. Od stabljika se pripremaju razni kolači, džemovi, kompot i osvježavajuća pića. Narezana stabljika može se sušiti ili ušećeriti. U ishrani se koriste samo stabljike rabarbare jer su njezini listovi toksični. Stabljika rabarbare je blago kiselkastog okusa i pomalo podsjeća na kisele jabuke.
Očišćene, oprane i isjeckane stabljike možete spremiti u zamrzivač. Potrebno ju je samo oprati, skinuti listove i kožu s drške, isjeći na kocke, ocijediti i odmah zamrznuti. Prilikom kupnje birajte hrskave i čvrste stabljike koje izgledaju svježe i puštaju sok kada se stabljika slomi. Rabarbaru je najbolje potrošiti 2-3 dana nakon kupnje. Okus rabarbare odlično se slaže s jagodama, zbog toga se u mnogim receptima koristi upravo ova kombinacija. Međutim ovoga puta sam ju iskombinirala sa narančom i mogu reći, pun pogodak!
Meni osobno čak bolja kombinacija, nego s jagodama. Ako ste za malo neobičniju kombinaciju, isprobajte ukusnu salatu od rabarbare i šparoga ili rikule.
Recept:
Sastojci:
- 100 g maslaca
- 70 g kakao maslaca
- 200 g šećera
- 2 jaja
- 1/2 šalice čvrstog jogurta
- sok i korica pola naranče
- 180 g glatkog brašna
- 3 žličice praška za pecivo
- 1/2 žličice sode bikarbone
- 1/2 žličice soli
- 6 stabljika rabarbare
- 2 žličice šećera (za posipanje)
Postupak:
- Zagrijte pećnicu na 160 C
- Kakao maslac otopite (ako nemate kakao maslac, slobodno stavite onda 170 g običnog maslaca, ali ga ne otapate, glavno da je sobne temperature)
- Mikserom razradite obični maslac sobne temperature sa šećerom, te dodajte otopljeni kakao maslac
- Dodajte jedno po jedno jaje, sok i koricu naranče, i miksajte dok se sve dobro ne sjedini
- U smjesu u par navrata usipajte brašno pomiješano sa praškom za pecivo, sodom bikarbonom i soli
- Ulijte u namašćen i pobrašnjen lim (dimenzije lima 22cm x 12cm)
- Stavite u zagrijanu pećnicu, te pecite cca 15tak min Izvadite, te poslažite stabljike rabarbare, malo ih utisnite u biskvit, ostavite razmak između svake cca 1-1,5cm i posipajte po njima šećer
- Pecite još 20 min, odnosno dok vam čačkalica ne izađe čista van iz biskvita
Dobar tek!
Tihanu možete pratiti i na njezinom blogu Tiha u Zemlji Slatkiša i Facebook stranici.