Kod nas u Međimurju, langoši se prodaju za vrijeme svake veće manifestacije i nezaobilazna su poslastica za vrijeme obiteljskih obilazaka društvenih događanja. Vole ih svi, oni mlađi naručuju ih premazane Nutellom, a starijima pak je još uvijek nezamjenjiva varijanta s vrhnjem i češnjakom.
Sama ih nisam okusila predugo. Ponekad, kad bi na štednjaku ostali ostaci pire krumpira, a mi bi je uspjeli nagovoriti da u velikom loncu zagrije tu ogromnu količinu ulja, ispekla bi ih mama. I tad bi ih smazali brzinom munje. Kečap, vrhnje, češnjak, masni prsti i zadovoljni trbusi bili su dovoljni za sretno djetinjstvo.
A onda sam nedavno posjetila slovensko Prekmurje i uspomene su se instantno probudile. Langoši ili, kako ih oni zovu, langaši, i kod njih se pripremaju od pire krumpira, a poslužuju ih s mlejčnim uborkima, krastavcima s jogurtom, paprikom i češnjakom. Ovaj sam specijalitet imala prilike isprobati u Gostilni Rajh, a zatim, kada sam u ruke dobila Tradicionalnu Prekmursku Kuharicu Mateja Fišera, u pripremu sam se upustila i sama.
Tradicionalna Prekmurska Kuharica divna je slikovnica za zaljubljenike u gastronomiju koja, vjerovali ili ne, spaja kuhanje i modu. Ilustrirana na posve drugačiji način, ova će vas kuharica oduševiti već na prvi pogled. Barem je to bio slučaj kod mene. A onda sam je prolistala i u njoj pronašla još zaboravljenih, a nekada toliko obožavanih recepata. Raženi kruh, bograč, prekmurska gibanica, juha od gljiva s heljdom, pohana piletina, kokošja juha s okruglicama, tradicionalne palačinke kakve su znale napraviti samo bake ili pak medenjaci, za nadolazeću hladnu zimu. Jela koja se desetljećima jedu i čuvaju i kod nas, pripremljena na neki drugačiji, nama pomalo novi način.
I gledaš te fotografije, diviš se ideji, načinu stvaranja i jednostavnosti nečeg što toliko cijeniš, pa te sve to natjera da se i sam baciš u izradu, pripremu, stvaranje. Ja sam se bacila na stvaranje poderanih gaća, langoša, slovenskih langaša.
Napravila sam ih u varijanti manjih uštipaka i bili su genijalni. Nisam ih poslužila uz mliječne krastavce, kako to rade Prekmurci, već sam se odlučila za jednostavniju verziju grčkog jogurta s domaćom mljevenom paprikom i, naravno, češnjakom. Bez češnjaka to naprosto ne bi bilo to.
U nastavku donosim recept, a vama toplo preporučujem listanje ove kuharice i čuvanje na polici za one nostalgične dane. Vjerujte, tu ćete već pronaći nešto po svom guštu.
Za langaše će vam trebati:
- 750 g bijelog brašna
- 375 g kuhanog krumpira
- 40 g kvasca
- 450 g mlake vode
- 1 žličica soli
- 1 žličica šećera ili meda
- Ulje za prženje
Za vodu od češnjaka trebat će vam:
- 1 režanj češnjaka
- 200 g vode
- 1 žličica soli
Za mliječne krastavce trebat će vam:
- 1 veći krastavac
- 500 g domaćeg jogurta
- Kiselo vrhnje
- Crvena mljevena paprika, slatka ili ljuta
- Češnjak
- Sol
Postupak pripreme:
- Kvasac otopite u toploj vodi, dodajte šećer, promiješajte i pustite da stoji kako bi kvasac počeo djelovati.
- Pomiješajte kvasac i brašno.
- Kuhani krumpir protisnite, pa ga dodajte brašnu i kvascu.
- Dodajte mlaku vodu i zamijesite glatko tijesto.
- Pustite da se tijesto diže barem pola sata. Autor navodi kako ga možete spremiti u zagrijanu pećnicu koju ste, nakon što se zagrijala na nižoj temperaturi, naravno, ugasili.
- U široj posudi zagrijte ulje, pa od tijesta otkidajte najprije okruglice, a zatim ih oblikujte u diskove nalik tijestu za pizzu.
- U posudi zagrijte dovoljno ulja, pa ubacujte i pecite tijesto. Ulja mora biti dovoljno da tijesto pluta na površini i ne dodiruje dno.
- Langoš ili langaš je pečen kada popini zlatnu boju s obje strane. Zatim ga izvadite iz ulja na papirnati ubrus koji će upiti nepotrebnu masnoću.
- Vodu od češnjaka napravite tako da češnjak protisnete, pa ga ubacite u vodu.
- Dodajte sol i promiješajte. Pustite da kratko odstoji, pa ovom vodom poprskajte langoše. Češnjakova voda može stajati, samo ju je potrebno zatvoriti kako ne bi čitava prostorija mirisala po češnjaku.
- Umak od krastavaca pripremite tako da krastavce nasjeckamo na tanke ploške.
- Posolite ih i počekajte da ispuste vodu, pa ih lagano procijedite.
- Dodajte protisnuti češnjak, dodajte i jogurt, pa sve skupa pomiješajte.
- Spremite u hladnjak, a ako su krastavci pustili previše vode, a umak postao prerijedak, krastavcima možete dodati još kiselog vrhnja.
- Prije posluživanja pospite ih slatkom mljevenom paprikom.
Dobar tek!