Znaš li da se u svijetu baci oko trećine ukupno proizvedene hrane? Ili pak da se samo u Hrvatskoj na godišnjoj razini baci čak 400.000 tona! Ovo podaci uistinu su poražavajući, posebno danas kada imamo toliko mogućnosti i znanja da hranu koju kupimo u potpunosti iskoristimo.
Svakog 26. travnja posebno se naglašava borba protiv bacanja hrane, odnosno obilježava se takozvani Stop Food Waste Day koji je 2017. godine pokrenuo Compass Group USA, koncern koji obuhvaća više brendova hrane. Na taj dan razmišljamo što mi osobno možemo učiniti da spriječimo bacanje hrane, ali razmišljamo i globalno – kako biti onaj dobar dio tog svjetskog kotača i uključiti se u praćenje dobrih trendova na ovom području.
Jer, bitno je shvatiti, bacanje hrane nije samo ekonomski problem (svaki put kad bacaš hranu probaj izračunati koliko novca bacaš), bitno pitanje ovdje je i očuvanje okoliša jer za proizvodnju sve te hrane (kojom na kraju krajeva i zagađujemo okoliš kad je bacamo), troše se neki izvori energije koje pak treba nekako proizvesti. Riječ je o začaranom krugu, koji trebamo prekinuti i pokrenuti pozitivne promjene.
Ako te zanima ova tema, puno toga o sprečavanju bacanja hrane ima na stranici stopfoodwasteday.com gdje ćeš pronaći načine na koje možeš smanjiti otpad od hrane, odlične ideje i savjete kako iskoristiti hranu do posljednjeg komadića, kao i zanimljive intervjue sa slavnim chefovima i drugim osobama vezanim uz gastronomiju i industriju hrane koji će ti sigurno poslužiti kao inspiracija da se pokreneš.
Jedan od onih koji stalno i glasno pričaju o ovome problemu je i slavni španjolsko-američki chef Jose Andres, kojeg svi znamo po njegovu radu kroz projekt World Central Kitchen – u sklopu kojeg organizira kuhinje u svim dijelovima svijeta gdje je to potrebno zbog neke prirodne ili druge katastrofe (neki od najsvježijih primjera su rat u Ukrajini i potresi u Turskoj). Uz to, chef Andres je chef i vlasnik ThinkFoodGroupa te o ovoj temi puno razmišlja kada nabavlja namirnice za svoje restorane, ali i kad kuha za svoju obitelj.
"Najbolje čuvana tajna na tržnici su nesavršeni proizvodi. Oni su uvijek jeftiniji od primjerice povrća koje izgleda savršeno i simetrično, a ne gube ništa na okusu. O temi održivosti i ne bacanju hrane ne razmišljam samo na poslu, već i kod kuće. Dio svoje hrane moja obitelj proizvodi sama, u našem vrtu, a imamo i svoje košnice jer pčele su izuzetno bitne za očuvanje svakog ekosistema. Od njih dobivamo toliko meda da ga na kraju ponosno dijelimo prijateljima", govori chef Jose Andres.
Na stranici stopfoodwasteday.com možeš pronaći brojne ideje kako smanjiti otpad od hrane i potpuno iskoristiti svaku namirnicu, a možeš skinuti i veliku kuharicu punu odličnih recepata u kojima se iskorištavaju ostaci hrane. Jedan takav, za chutney od kora mrkve, donosimo u nastavku.
Riječ je o receptu indijskog chefa Arjyoa Banerjeeja kojem je velika inspiracija za njegove održive recepte njegova baka. Ovaj chutney odličan je prilog jelima od mesa, ali i onima samo od povrća. Navedena količina dovoljna je za 4 obilne porcije, a vrijeme kuhanja je samo pola sata.
Inspiriraj se i ne bacaj hranu!
Chutney od kora mrkve
Sastojci – za pečene kore od mrkve:
- 320 g kora (lupina) od mrkve
- 16 g biljnog ulja
- crni papar, svježe mljeveni
- 100 g luka, sitno sjeckanog
- 2,5 g soli
Sastojci – za bazu od rajčice:
- 30 g češnjaka, sitno sjeckanog
- 2 cijele sušene crvene čili papričice
- 2 g sjemenki kumina
- 5 g sjemenki korijandera
- ulje za prženje
- 300 g rajčice
- 25 g nasjeckanih svježih listića korijandera
- 120 ml hladne vode
- 4 g soli
Postupak:
- Kore od mrkve izmiješaj sa solju, svježe mljevenim paprom, uljem i lukom. Peci 20 minuta na 200 stupnjeva.
- Zagrij malo ulja u tavi. Dodaj cijele chili papričice te sjemenke kumina i korijandera. Kad sjemenke kumina počnu pucketati, dodaj češnjak i prži dok se češnjak ne zazlati (pazi da ne zagori!).
- Dodaj nasjeckane rajčice i dinstaj 5-7 minuta na srednjoj vatri. Dodaj svježi korijander i sol. Poklopi i dinstaj dalje dok rajčice ne omekšaju.
- Pusti da se ohladi i dodaj hladnu vodu. Samelji pečenu koru od mrkve i bazu od rajčice zajedno u blenderu dok ne dobiješ jednoličnu gustu smjesu. Ohlađeno posluži posuto s još par listića svježeg korijandera.