Svaki iskorak u povezivanju malih lokalnih poljoprivrednika i proizvođača s HORECA sektorom vrijedan je pažnje i divljenja, a kada se cijela kvarnerska regija s ponosom priprema nositi titulu Europske regije gastronomije 2026. godine, motivacija je tim veća.
Opatijsku rivijeru ili liburnijsko zaleđe više od 180 godina prati glas regije poželjne za odmor, a sinonim je i vrhunske gastronomije. S obzirom na to da industrije gostoprimstva ne može biti bez lokalne nabave sirovina, valoriziranje namirnica sa ovog područja apsolutni je prioritet.
Lokalni okusi, stara gastronomska mudrost i vječna želja za inovacijom, u sprezi s očuvanom prirodom i krajolikom kojeg je oblikovala ljudska ruka, izvrsno su polazište za priču o autohtonim sortama i tradicijskim recepturama.
Bioraznolikost na tanjuru
Divlje šparoge na području LAG-a Terra liburna obilježavaju svako proljeće i svaki Uskrs. Nepretenciozna, ali obožavana fritaja sa šparogama nezaobilazna je delicija. Uz šparogu kao kraljicu među samoniklim biljem Liburnije i liburnijskog zaleđa, svoj put na tanjure naći će i izdanci veprine, bljušt ili kljuka, gljive i aromatično i ljekovito bilje.
Neumornim radom vrijednih ljudi u krškom brdsko-planinskom području u naručju Učke i Ćićarije, na Gervaisovim “lešicama” i “dolčićima” omeđenim stoljetnim suhozidima, svoj dom nalaze perjanice lokalne bioraznolikosti: lovranski marun, lovranska črešnja, brsečki česan, broskva, brgujski kapuz. Područje Ćićarije i Parka prirode Učka, Parka šuma Lisina, zaštićenih Zvonejskih prezida, dio Grobničkog polja i nepregledne šume zelena su pluća ovoga kraja ili dom budućih gastronomskih podviga i mnogo zimnica.
Od lešice do pijata
Održiva poljoprivreda i zaštita bioraznolikosti moraju ići ruku pod ruku. Zapadni riječki prsten odlikuje se vrlo škrtim tlom i teškim uvjetima gospodarenja gdje je čak i pristup poljoprivrednim strojevima često onemogućen.
Svi mali uporni poljoprivrednici i stočari tim više zaslužuju priznanje za svaki njihov proizvod koji dopre do krajnjeg kupca i postane čarolija na tanjuru. U avanturi od lešice do pijata ili kako nas podsjeća i europska strategija Od polja do stola, poljoprivrednici su karika bez koje lanac puca.
Najljepši okusni putopis ipak pričaju palenta kompirica kad se podruži s dobrim gulašom ili grobničkim sirom, jota s jedinstvenim pikantnim brgujskim kapuzom, učkarska ovčja skuta sa salsom od suhih smokava ili grašnjaki punjeni pireom od lovranskog maruna.
Mediteranska prehrana ovdje susreće onu brdsko-planinsku pa ćete na istom tanjuru moći pronaći neobičan spoj sipe i vrganja ili maruna i kozica. Opatijska rivijera gaji tradiciju plave gastronomije i neumorno ju uzdiže na višu razinu, a najveći dio morskih specijaliteta potječe iz lokalnog ulova malih ribara i škampara koji more i dalje tretiraju s odgovornošću.
Kap po kap do vrhunskih vina
Razvoj vinogradarstva, vinarstva i podrumarstva na području LAG-a Terra liburna uzeo je maha, a boutique proizvodnja smislena je, održiva i štiti od zaborava enokulturnu baštinu, te privodi svrsi škrte terene na prezidima i terasama.
Nemoguće je onda ne spomenuti belicu, poznatu kastavsku kupažu autohtonih sorti ili zvonejsku jarbolu, vina koja dostojno prate liburnijski soul food ili ambiciozne kreacije velike gastro scene.
Budućnost koja obećava
Područje LAG-a Terra liburna s ponosom se priprema za prestižnu titulu Europske regije gastronomije 2026. godine. Povezivanjem lokalnih poljoprivrednika s ugostiteljskim sektorom i valorizacijom autohtonih namirnica, ova regija osigurava bogatstvo kulinarske baštine.
Suradnja svih turističkih zajednica, strukovnih udruga, Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu te Regionalnog centra kompetentnosti (RCK) za ugostiteljstvo, te svih malih zainteresiranih dionika, ključna je za postizanje ovih ciljeva. Akcijski plan razvoja ugostiteljstva Primorsko-goranske županije dodatno podupire ove napore, osiguravajući da svi segmenti turističke ponude djeluju usklađeno i sinergijski. Kvarnerski okusi ne samo da pričaju priču o bogatoj povijesti, već i o budućnosti koja obećava.
Projekt Local2Local
Projekt Local2Local je nastao sa željom da putem interpretacije i podizanja kompetencija, potakne korištenje lokalne gastronomske mudrosti kako bi se poboljšao doživljaj, emocija i sjećanja gostiju i povećala reputacija ugostiteljske ponude u ruralnim područjima.
U partnerstvu s LAG-ovima Frankopan, Mareta, Južna Istra, Zagora, Sjeverna Bilogora, Marinianis i Prigorje, glavni partner LAG Terra liburna iz Opatije će provesti aktivnosti u okviru ovog projekta zaključno do lipnja 2025. godine.
Kompetencije ugostitelja su već povećane putem masterclass radionica s istaknutim stručnjacima koji su reinterpretirali tradicionalne recepture koristeći lokalne namirnice ili načine pripreme. Ugostitelji polaznici tih radionica prvi su kandidati za nosioce oznake kvalitete “Local2Local”.
Certificiranje oznakom kvalitete “Local2Local” zamišljeno je kao sustav preporuka za ugostiteljske objekte i maloprodajne trgovine koje nude lokalne agri-food proizvode. Želja je podignuti povjerenje gostiju i posvjedočiti da ugostitelj koristi lokalne namirnice, te isticati tradicijske nematerijalne vrijednosti povezane s lokalnom gastronomijom.
Projekt je sukladan smjernicama strategije Od polja do stola, te smjernicama za zelenu i digitalnu tranziciju u provedbi aktivnosti, a financira se putem podmjere 19.3 “Provedba aktivnosti projekata suradnje” iz Programa ruralnog razvoja RH 2014.-2022. putem Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj.
Detalje o certificiranju oznakom “Local2Local”, koje započinje početkom 2025. godine, možete pratiti na www.local2local.org.