Još kao srednjoškolka Gabriela Filca puno je obećavala - na jenom natjecanju za mlade kuhare došla je do finala, u kojem pobjedu na žalost nije osvojila, ali su je prisutni zamijetili kao izuzetno talentiranu, vrijednu i preciznu mladu cheficu. Nakon završetka škole počela je uz Denija Srdoča raditi u restoranu Draga di Lovrana u kojem je bila kada je tamo, odnosno na Kvarner, stigla prva Michelinova zvjezdica.
Chefa Srdoča slijedila je i kada je on pokretao restoran Nebo, smješten na petom katu riječkog hotela Hilton Rijeka Costabella Beach Resort & Spa. I tamo su kao tim ubrzo osvojili Michelinovu zvjezdicu. U međuvremenu Gabriela se gostovanjima na festivalu Taste the Mediterranean te pobjedom na tamošnjem natjecanju mladih chefova, profilirala kao jedna od najvećih nada hrvatske gastronomije.
Sa samo 23 godine preuzela kuhinju Neba
Za vrijednu i skromnu Gabi nova prekretnica dogodila se početkom ove godine chef Deni Srdoč upravo njoj odlučio prepustiti chefovsku palicu Neba. Sa samo 23 godine Gabriela se hrabro upustila u taj veliki izazov i uspješno isplivala te je ovaj tjedan ponosno predstavila svoj prvi samostalni meni za Nebo, u kojem će gosti uživati tijekom jeseni i zime.
Chefica Filca meni nije predstavila u sigurnosti restorana u kojem vodi kuhinju, sjajnog Neba s nezaboravnim pogledom na Kvarner, već u srcu Like. A zašto baš Like, pa kakve veze ima Lika s Nebom i Kvarnerom?
U Lici je odrasla, Lika joj je vječna inspiracija
Gabriela je, naime, kao dvogodišnja djevojčica s roditeljima doselila u Liku iz rodne Rumunjske. Lika ih je objeručke prihvatila, tamo su se odlično snašli i malena Gabriela od najranijeg djetinjstva imala je tako priliku odrastati okružena prirodom.
Otuda i inspiracija za Gabrielin prvi samostalni meni, ali i razlog zašto je za predstavljanje ovog maštovitog jesensko-zimskog menija odabrala upravo liku, odnosno ugodan prostor oko hotela Gacka u Ličkom Lešću, uz samo rijeku Gacku i usred predivne prirode.
Inspiracija prirodom i prirodnim namirnicama (ne samo onima iz Like, već iz čitave Hrvatske (simentalsko govedo iz Slavonije, crni korijen iz okolice Varaždina, ribe i morski plodovi iz Jadrana, puževi uzgojeni u Matuljima...) vidljiva je u svim jelima ovog degustacijskog menija koji je chefica Filca kreirala zajedno s vrijednim članovima svoga tima mladih i talentiranih ljudi (kako nam kaže Gabi, prosjek godina u timu je - 25!).
"Puno mi znači što ste se odazvali pozivu na predstavljanje novog menija, jako sam zahvalna i sretna što ste tu, ipak je to predstavljanje mog prvog samostalnog menija. U njegovu kreiranju držali smo se filozofije od farme, odnosno polja, do stola, željeli smo da sve bude živahno i puno prirode", objasnila je Gabi te zajedno s timom poslužila tri amuse bouche zalogaja.
Simbolika malog, vrijednog mrava
Za prvi zalogaj, nazvan Mrav, Gabriela je inspiraciju pronašla upravo promatrajući mrave kako stalno nešto nose i marljivo rade.
"Gledala sam ih kako nose teret puno teži od vlastite težine, marljivi su, stalno rade i pomalo me podsjećaju na mene u tome. Oni skupljaju lišće koje talože na dnu svojih nastambi, na lišću se stvaraju gljivice kojima se oni hrane", tako je chefica Filca objasnila zašto je za prvi zalogaj poslužila, na mravu, list od lješnjaka, cremeux od lješnjaka, insert od lisičarke na žaru, dunju za malo svježine, i malo samoniklog bilja.
Sljedeći amuse bouche zalogaj, umjereni, ali slasni Marun činio je insert od bijelog tartufa, malo ekspandirane heljde za hrskavost i 'kora' od maruna napravljena od kave. Za treći zalogajčić poslužen je smuđ u ljubičastom kupusu...
"Na teambuildingu u Slavoniji kod vinara Gerštmajera jela sam najbolji smuđ u životu i to sam htjela prenijeti vama. Taj smuđ bio je pečen u svinjskoj masti u kombinaciji s ljubičastim kupusom. Ja sam svojoj verziji dodala i mao ljutike za svježinu", pojasnila je Gabi.
Buča - iskorištavanje namirnice do posljednjeg komadića
Sljedeće jelo, jednostavnog naziva Buča odražava ideju iskoristivosti namirnice do posljednjeg komadića. Od bundevine kore napravili su ocat u kojem su odležavale „latice“ od mesa bundeve, ispod latica su pak posluženi krema od pečene muškatne tikve, domaći kravlji sir od domaćeg mlijeka s Učke i chutney od jabuke.
Iako se tim Neba ispričavao jer jelo nije izgledalo baš onako kako su oni zamislili, mi nismo primijetili nikakve manjkavosti u izgledu, a kamoli u njegovu savršenom okusu. Bundeva, iako potpuno iskorištena u ovome jelu, niti u jednom trenutku nije nadvladala ostale komponente - svi okusi savršeno su se osjetili.
Kao mali break između sljedova poslužen je kukuruzni sourdough kruh i kruh od oraha i heljde, uz kajmak s ukiseljenim borovim iglicama i tostiranim pinjolima. Posebne pohvale za kruh od oraha i heljde, ali i za slasnu i skladno aromatičnu kombinaciju kajmaka, borovih iglica i pinjola.
More na žlicu i puževi iz Matulja
Došao je red na sjajnu juhu, jelo naziva More: "kamenčić" od sipe, gela od sipe, koralj od jezika kapesante, pjenica od timut papra i odležani brancin koji predstavlja valove te motar ukiseljen u limunovom soku. Divna, topla juhica izvrsno nam je pasala i ugodno nas je okrijepila na ovaj sunčan, ali prohladan jesenski lički dan, a njezini okusi baš su nam dugo trajali.
Sljedeće jelo, Puž, obuhvaćalo je ragu od puževa s kraljevskim bukovačama, pokriveno espumom od korijena celera, uz ukiseljenu stabljiku i listove kiselice, te slikovite 'kapljice' kiše na listovima. Slasni zimski okusi kombinacije puževa i gljiva baš su pravo, utješno jelo. Sa strane je poslužen i hrskav i slastan puž u tempuri, majoneza od listova celera, krema od grožđica i perlice od kore celera (dakle, celer iskorišten u potpunosti).
Puževi koji se koriste u ovome jelu dolaze iz OPG-a Alme Cvjetković iz Matulja s kojom restoran Nebo surađuje od svog otvorenja. Za ovo jelo korišteni su vinogradarski puževi kojima trebaju čak tri godine da naraste na veličinu potrebnu za konzumaciju.
Simentalka i slasni crni korijen
Kao glavno jelo poslužen je biftek od simentalskog goveda uzgajanog u Slavoniji, karamelizirana krema od crnog korijena (sjajan, ukusan i rijedak gomolj specifična okusa, koji tim Neba nabavlja u okolici Varaždina te, kako su nam otkrili, od tamošnjih uzgajivača otkupljuju kompletnu raspoloživu količinu), gel od šipka (koji su zajedno brali na Plitvičkim jezerima), s rezancima od kelja, kremom od kelja, čipsom od vanjskih listova kelja, ukiseljenom ciklom i hrskavcem od šipka (za koji su iskoristili unutrašnjost i koštice šipka te jus od kostiju, Odlično klasično mesno jelo, a opet s malim pomakom u vidu novih namirnica i njihove obrade. Predviđamo da će ovo jelo postati novi klasik na degustacijskom meniju Neba.
Drijenak, dren, drenjul... opora, ali tako zdrava i zanimljiva namirnica iz prirode chefici Gabrieli Filci bio je inspiracija za preddesert koji savršeno čisti nepce prije deserta, odnosno velikog finala novog menija. Preddesert obuhvaća trpki crveni plod u kombinaciji sa creme fraicheom, pirom kuhanim u sirutki, uz crumble od pira i hrskavac od lišća drijena.
Za kraj ove sjajne degustacije tim Neba na čelu sa cheficom Filcom na naše je tanjure donio prvi snijeg koji je na tanjuru predstavljala šećerna vuna. Kombinacija kruške (po kojoj je desert i nazvan), bijelog batata, čaja od jasmina i griza bila je savršen završetak ovog sjajnog degustacijskog ručka u srcu Gabrieline Like.
Izvrstan izbor vina s potpisom Tomislava Mikinca
U Nebu će se novi jesensko-zimski meni posluživati u dvije varijante. onoj skraćenoj sa šest sljedova te verziji od osam sljedova koja uz spomenuta jela uključuje još i jela Kovač (žuta mrkva, nar, fregola), jelo CSS/krumpir/paprika te Petit fours. Moguće je posebno odabrati i wine pairing od 4, 5, 6 ili 7 čaša koje će znalački odabrati glavni sommelier i voditelj restorana Nebo Tomislav Mikinac.
I na ovom ličkom predstavljanju novog menija restorana Nebo Tomislav Mikinac oduševio je izvrsnim odabirom vina. Ovo lijepo druženje s dragim ljudima i divnom hranom počeli smo uz šampanjac Charles Heidsieck Brut Reserve iz magnum boce, a nastavili uz butelju vina Sontacchi Superslav 2018. uz jelo Buča.
Predivnu morsku juh izvrsno je pratilo vino Marjan Simčič Chardonnay Opoka 2019. (također iz magnuma, kao i naredna vina, osim rizlinga posluženog uz desert). Puža je lijepo pratio Kurtalj Crni Pinot 2020., vino koje ovaj plešivički vinar pravi isključivo za Nebo, dok smo uz Simentalku pili izvrstan Degrassi Petit Verdot 2015.
Uz desert poslužen je izvrstan rizling J. J. Prum Auslese Wehlener Sonnenuhr 2017. visokih kiselina, ali i ostatka šećera, koji je baš lijepo odgovarao uz Krušku.
Chefici Gabrieli Filci i čitavom timu Neba čestitam na sjajnom meniju, velikom iskoraku iz zone komfora i restoranske kuhinje s vrhunskim uvjetima (doista, trebalo je hrabrosti novi meni predstaviti izvan restorana u kojem imaju savršene uvjete, ali rizik im se itekako isplatio) i s veseljem čekamo njihove nove menije i uspjehe.