Osim definitivno najpopularnijeg oblika maskiranja koje vežemo uz pokladno ludovanje, neizostavan dio su i slastice. Fritule, kroštule i krafne samo su najpoznatije delicije fašničkog mjeseca. Tradicija karnevala seže daleko u povijest kršćanstva i radi se o razdoblju neposredno prije korizme kada ljudi prije odricanja još stignu uživati u različitim delicijama.
Svakako najpopularniji pokladni recept je onaj za krafne. Naziv su dobile po starom običaju maskiranja (pokladama), a u narodu se zadržao prilagođeni njemački naziv krafna. Istrijani pripremaju kroštule, Dalmatinci fritule, dok su Dubrovčani vjerni rožati. Prije nego vam donesemo recepte za najpopularnije fašničke deserte, skoknuli smo do Samobora kojim vlada stogodišnja tradicija fašničke republike.
Samoborska fašnička gastronomija
U samoborskim dokumentima iz 1884. godine vide se zanimljivi zapisi poput "Na Fašnik se kuha kiselo zelje. Kada je zelje kuhano, ocijedi se iz njega voda, u kojoj se kuhalo, pa se tom vodom namaže 'gubec' i 'parkli' blagu i svinjama, da ih se ne primi nikakva bolest. – Taj dan se moraju kuhati žganci. Od tih žganaca mora jesti sva družina, blago i živad, da budu debeli".
U suradnji sa samoborskim ugostiteljima, posjetitelji će imati prilike uživati u posebnoj ponudi koja uključuje tradicionalne fašničke gastro specijalitete.
Kroštule
Sastojci:
- 3 jaja
- 3 žlice ulja
- 3 žlice vinskog octa
- 3 žlice lozovače
- 2 žlice šećera
- sol
- brašno
- ulje za prženje
- šećer u prahu za posipanje
Priprema:
Jaja dobro razmutite, dodajte ocat, rakiju, šećer i sol. Kad ste sve dobro izmiješali dodajte brašno prema potrebi da dobijete čvrsto tijesto kao za rezance. Tijesto dobro izradite rukama i razvaljajte na tanko te režite ukrasnim kotačićima prema vlastitoj želji. Pržite na ulju i još tople pospite šećerom.
Krafne
Sastojci:
- 500 g brašna
- 100 g šećera u prahu
- 50 g kristalnog šećera
- 50 g maslaca
- 20 g kvasca
- 5 jaja
- 4 dl mlijeka
- 1 žlica ruma
- 1 vrećica vanilija šećera
- ulje i malo soli
Priprema:
Kod pripreme pokladnica, sve namirnice treba najprije temperirati. U posudu za miješanje stavite brašno pa ga na toplom mjestu malo zagrijte. Jaja, ako su iz hladnjaka, stavite na kratko vrijeme u mlaku vodu, a mlijeko malo ugrijte. Prostorija, u kojoj će se pokladnice praviti također mora biti topla. Bolje je da prostorija nije previše ugrijana, kako se tijesto ne bi prenaglo dizalo. Dodajte 5 žumanjaka, šećer, maslac, mlijeko s prethodno potopljenim i dignutim kvascem, rum i sasvim malo soli pa miješajte kuhačom dok se tijesto ne počne odvajati od kuhače, odnosno dok se ne počnu pojavljivati mjehurići. Pokrijte tijesto čistom krpom i ostavite da stoji pola sata dok ne naraste.
Radni stol pospite brašnom, stavite na njega tijesto i razvaljajte ga valjkom do debljine prsta, a zatim čašom ili kalupom vadite okrugle krafne i ostavite ih da stoje još dvadesetak minuta. Pecite ih zatim na vrućem ulju ili masti. Posuda, u kojoj će se pržiti pokladnice, mora se do polovice napuniti uljem. Ulje je dobro ugrijanao onda kad se mali komadić tijesta, koji smo ubacili, naglo digne i zažuti. Kad se krafne stave u ulje, prekrijte posudu poklopcem da bi krafne od vruće pare lijepo narasle. Posudu za to vrijeme lagano protresite. Kad krafne porumene, nakon otprilike 3 minute, pažljivo ih okrenite da se i druga strana isprži, ali sada ne prekrivajte posudu. Pržene krafne pospite šećerom u prahu a, dok su još vruće, ne smiju se slagati jedna na drugu.
Rožata
Sastojci:
- 1 l mlijeka
- 8 jaja
- 1 vanilin šećer
- 20 dag šećera
- limunova korica
Priprema:
- Jaja razmutiti sa šećerom i vanilin šećerom, dodati toplo mlijeko.
- Naribati koricu limuna i naliti u posudice s karamel šećerom.
- Kalupe staviti u posudu koja je 2/3 napunjena vodom.
- Kad voda zakipi izvaditi ih i staviti peci na 170 stupnjeva Celzijevih 50-tak minuta.
- Poslužite ohlađeno.