Kuhanje s javorovim sirupom više nije strano ni u Europi, premda je definitivno zvijezda američke i kanadske kuhinje. Premda ga najčešće srećemo u kombinaciji s američkim palačinkama, ovaj sirup je zapravo neodoljivo slastan i uz mesne delicije. Bilo da njime premazuješ meso prije pečenja za nevjerojatnu aromu i hrskavost te prekrasnu jantarnu boju ili ga dodaješ u salate za posebniji okus.
Važno je znati kako na tržištu postoji nekoliko nijansi javorovog sirupa, od svjetlije do tamnije, a njegova boja ovisi o trenutku prikupljanja. I dok je onaj tamniji intenzivnijeg okusa i izvrstan za pripremu kolača, za prelijevanje je uvijek bolje koristiti svijetli sirup! Naravno, ponuda u Hrvatskoj je ograničena pa će poslužiti bilo koji javorov sirup koji uspiješ nabaviti u trgovini.
Zdravija zamjena za šećer i zaslađivače
Javorov sirup fantastičan je i u raznim kašama i zdravim smoothiejima, a mnogi ljubitelji zdrave kuhinje zamijenili su šećer ovim zaslađivačem kada pripremaju kavu ili čaj. Kuhari preporučuju da ga kombiniraš s bundevom jer se izvrsno nadopunjuju okusima, no premda sadrži vrijedne nutrijente poput kalcija, željeza, cinka, kalija i mangana, ne pretjeruj s njime jer je i bogat šećerima!
Salata s puretinom i javorovim sirupom
Sastojci (za 4 osobe):
- 100 g rukole
- 200 g miješane zelene salate
- 2 žlice balzamičnog octa
- 2 žlice soka od limuna
- sol i papar
- žličica senfa
- žličica javorova sirupa
- 4 žlice maslinova ulja
- 4 pureća odreska (svaki oko 125 g)
- 2 žlice ulja
- šaka krasuljice
Priprema:
- Rukolu i zelenu salatu operi, očisti, prosuši, natrgaj na komade veličine zalogaja i raspodijeli na 4 tanjura.
- Pomiješaj ocat, sok od limuna, papar, sol, senf i javorov sirup. Postupno dodaj maslinovo ulje i tuci dok ne dobiješ konzistentni dresing.
- Odreske posoli i popapri te na vrućem ulju prži oko 2 minute sa svake strane. Izvadi iz tave i ostavi da se malo ohlade pa ih nareži na trake i poslaži po salati. Pokapaj dresingom te pospi krasuljicom.