Ajvar – ''balkanski kavijar''
Riječ je o namazu kojega zovu kraljem zimnice, obožavamo ga jesti uz kruh, meso, ali i kao dodatak sendviču. Dok oni odvažni prave vlastiti ajvar, većini je ipak jednostavnija, ali i dalje ukusna opcija, posegnuti za kupovnim.
Iako se kroz godine Makedonija istaknula kao zemlja ajvara, riječ ajvar zapravo potječe od turske riječi havyar, što u prijevodu znači kavijar. Tim nazivom se nastojala naglasiti njegova ekskluzivnost jer je u prošlosti suncokretovo ulje bilo skupocjeno, ali i zbog dugotrajnog procesa koji pravljenje ajvara zahtjeva. Ovaj ''balkanski kavijar'' kako ga mnogi nazivaju, spoj je vrhunske rog paprike, kvalitetnih patlidžana i baznih začina. Neki proizvođači su čak kreirali posebnu sortu paprika namijenjenu isključivo pravljenju ajvara. Primjerice, Podravka koristi sorte Podravku i Slavonku za svoj popularni ajvar.
Kako bi i vi znali prepoznati kvalitetan ajvar, morate obratiti pozornost na dvije glavne stavke:
Boja – ajvar mora imati duboku narančastu boju, zato pazite kad kupujete ajvar da ne prevladava svijetlo narančasta boja jer je to znak da se u proizvodnji koristila samo paprika, odnosno da je količina patlidžana minimalna. Boja također ne bi trebala biti potpuno crvena ili pak vući na smeđu.
Tekstura – tekstura ajvara bi trebala biti kremasta i glatka. Na tržištu postoje ajvari koji su više rijetki nego kremasti pa takve ajvare ubuduće izbjegavajte.
Pinđur
Ovaj popularni namaz mnogi miješaju s ajvarom jer su izgledom jako slični, no postoji bitna razlika između ajvara i pinđura. Naime, dok u ajvar pored paprike idu i patlidžani, u pinđur se dodaju i rajčice, ali i drugo povrće (ovisi u kojoj se zemlji radi). Kao i ajvar, pinđur je jedan od najpoznatijih namaza i umaka od crvene paprike na Balkanu, ali i šire. Ako se želite sami okušati u pravljenju pinđura, pripremite se za proces koji će trajati skoro cijeli dan.
Sastojci:
- 4 kg paprike
- 2 kg rajčice
- 4 dcl vinskog octa
- 2,5 dcl ulja
- oko 1,5 žlice soli
- 1 žlica šećera
- glavica češnjaka
- šaka svježe nasjeckanog peršina
Priprema:
- Rajčice prvo treba preliti vrelom vodom te ih oguliti, narezati na kockice i kuhati u vinskom octu 45 minuta. Iako će vam se postupak na prvu učiniti laganim, uzmite u obzir količinu povrća koju je potrebno oguliti i nasjeckati.
- Nakon toga ispecite papriku te ju ogulite i narežite na rezance. Sa strane sitno nasjeckajte češnjak i peršin te sve to zajedno sa soli i uljem dodajte u rajčice i kuhajte zajedno još 20 minuta.
- Uzmite malo pinđura te ga stavite na tanjurić i pustite da se ohladi kako bi ga mogli probati i vidjeti nedostaje li začina ili pak nije dovoljno kuhano.
- Ako ste sigurni da je pinđur gotov, naspite ga u staklenku, pustite da se ohladi i dobro zatvorite te pospremite u smočnicu.
Muhammara - arapska delikatesa
Slavni namaz muhammara dolazi iz Sirije, a riječ je o mješavini oraha, crvene paprike, sirupa od prokuhanog soka šipka i kruha te se koristi kao umak ili namaz u mnogim arapskim državama, a često ga upotrebljavaju i u jugoistočnoj Turskoj. Za razliku od pripreme pinđura, muhammara zahtjeva nešto manje vremena.
Sastojci:
- 1 velika pečena crvena paprika
- pola šalice mladog luka
- 1 žličica svježe cijeđenog soka od limuna
- 1 žličica mljevenog kumina
- 1 žličica soli
- 3 žličice sirupa od šipka
- 1 žličica mljevenih crvenih papričica
- 5 žlica ulja
- ¾ šalice oraha
- 4 do 6 žlica krušnih mrvica
Priprema:
- Pomiješajte papriku, luk, sok od limuna, kumin, sol, 2 žličice sirupa od šipka, pola žličice mljevenih crvenih papričica, 4 žlice maslinovog ulja i 2 oraha u blender te blendajte dok smjesa ne postane kremasta.
- Nakon toga, dodajte 4 žlice krušnih mrvica i opcijom ''pulse'' blendajte do željene gustoće. Ako smjesa nije dovoljno gusta, dodajte još krušnih mrvica. Probajte odgovara li vam okus te dodajte još začina ako je potrebno.
- Nakon što je blendanje gotovo, smjesu stavite na tanjur te dodajte par kapi maslinovog ulja, 1 žličicu sirupa od šipka te pola žličice mljevenih papričica. Nakon toga, zdrobite ostatak oraha i pospite po namazu. Dobar tek!