Autorom ovog slasnog zalogaja smatra se Gerard Kamphuisen, a recept datira između 1810. i 1840. godine u vrijeme kada je otvorio svoju prvu pekarnicu u Goudi te pomiješao ostatke - mrvice sa slatkim sirupom. Od tog momenta taj gradić je u 19 stoljeću brojao oko 100 pekača stroopwafela, a tek nakon 1970. slasni zalogaji su pronašli put izvan tog grada te bili posluživani na zabavama i placevima.
U 20 stoljeću počela je njihova masovna proizvodnja, a njihova rodna Gouda brojala je 1960.-ih godina čak 17 tvornica od čega danas posluju četiri.
Brašno, jaja, smeđi šećer, mlijeko i kvasac su sastojci od kojih se dobiva hrskavi biskvit. Karamel koji spaja biskvit sastoji se od sirupa, maslaca, smeđeg šećera i cimeta. No, velika je razlika u tome jeste li ga kušali svježeg i toplog, ili ste ga kupili na polici nekog supermarketa.
U slast Dutcherskoj kreativnosti posjetili smo amsterdamsku pekarnicu specijaliziranu samo za ovu deliciju “van Wonderen Stroopwafels” koja je zadržala tradicionalni recept te dodala moderni twist! Uz čokoladni preljev možete odabrati posipanje: slana karamela, kletskop – tipični nizozemski keks napravljen od kikirikija i karamele, marshmallow, bijela čokolada, mješavina orašastih plodova, M&M bomboni, speculaas – nizozemski ginger keks, tamna čokolada itd.
Trebam li spomenuti dok sam ga jela ovako toplog i svježe pripremljenog, da su mi suze radosnice išle na oči. Ovo je san svakog djeteta! Motivacija svakog roditelja da drži dijete pod kontrolom obećanjem o odlasku tamo tijekom subotnje kave s prijateljima. No, posjetu ovoj pekarnici bi također uvrstila i kao ‘šećer na kraju’ svim romantičnim šetnjama amsterdamskim kanalima, ali i provjereno savršen lijek za tretiranje slomljenog srca. Hrsk!