Kad ne znaš kamo bi s viškom novca, ti kupi bijeli kruh za 130 kuna. A nije uzalud, dobit ćeš ga u fensi bijeloj vrećici. Samo moraš požuriti, nije ga lako dobiti. Posljednjih tjedana rasproda se u roku od nekoliko minuta. A ne možeš niti naručiti koliko hoćeš, nego maksimalno tri štruce. Osim tog, iz pekarnice Ginza Nishikawa zamolit će te da ne naručuješ dvaput u danu, da budeš solidaran s drugima koji žele taj kruh.
Los Angeles je mjesto gdje se ova pekarnica nalazi, odnosno njezina franšiza. Ginza Nishikawa je japanska pekarnica koja je nedavno otvorila svoju poslovnicu u Los Angelesu, a prodaju – shokupan kruh. Samo taj kruh. Japanski kruh koji u prijevodu s japanskog znači „kruh od mlijeka“. Naplaćuju ga 130 kuna po štruci, kao što smo napomenuli, a otprilike je malo veći od prosječnog kruha iz kalupa kakav možeš naći u našim pekarnicama.
U čemu je fora? Pa, kažu ovako: priprema se s alkalnom ioniziranom vodom, nema konzervansa, a dobit ćeš ga ravno iz pećnice. Uz onoliko narudžbi niti ne stigne do police. Da, u bijeloj vrećici s potpisom pekarnice, napomenuli smo. Alkalnu ioniziranu vodu proizvode sami, a ona daje kruhu lagano slatkastu, svilenu teksturu, kažu. Umjesto sastojaka koji se koriste u redovnoj proizvodnji kruha, u pekarnici Ginza Nishikawa koriste svježe vrhnje, maslac, med, najfinije japansko brašno i već spomenutu alkalnu ioniziranu vodu. Ta voda, pored svega, izaziva umami okus ostalih sastojaka.
Amerikanci su doslovno poludjeli za ovim kruhom, pa iako u pekarnici proizvode samo ovaj kruh, ne stignu ga napraviti dovoljno! Cijena nije problem, a oni koji ga kupuju kunu se da je jednostavno slastan za jelo. Kupuju ga čak i za poklon, nećeš vjerovati. Čini nam se da je to jedna od onih stvari koju jednostavno moraš probati da shvatiš u čem je fora.
No, dotad imamo za tebe okvirni recept. Ako se snađeš za alkalnu ioniziranu vodu, možda ti uspije baš kao njihov. A možda odustaneš kad vidiš koliko koraka ima…
Shokupan kruh
Sastojci:
Yudane
- 50 g brašna za kruh (najbolje ono koje sadrži oko 12 posto proteina)
- 40 ml kipuće vode iznad 90°C
Napomena: Yudane je najbolje napraviti večer prije
Kruh
- 150 ml mlijeka (sobne temperature)
- 15 g šećera
- 3 g suhog instant kvasca
- 10 g neslanog maslaca (sobne temperature)
- 200 g brašna za kruh
- 5 g soli
Priprema:
- Napravi Yudane večer prije. U zdjelu stavi brašno i dodaj kipuću vodu te dobro promiješaj. Stavi prozirnu foliju i stavi u hladnjak preko noći.
- Ulij mlijeko sobne temperature u zdjelu samostojećeg miksera.
- U zdjelu dodaj šećer, maslac i kvasac, a zatim dodaj yudane trgajući ga na male komadiće.
- Dodaj kruh, brašno i sol.
- Pomiješaj sve sastojke na niskoj brzini.
- Kada se svi sastojci sjedine, pojačaj brzinu na 5 ili 6 i mijesi tijesto 20 min.
- Tijesto zarolaj i stavi u namašćenu zdjelu. Zamotaj prozirnom folijom i ostavi da se diže oko 45 minuta do 1 sat na oko 30°C ili dok se ne udvostruči.
- Prstom provjeri je li tijesto naraslo tako što ćeš prst posuti brašnom i bocnuti tijesto. Ako se tijesto ne vrati natrag i ostane rupa, gotovo je.
- Probuši tijesto, strugalicom prereži tijesto na dva jednaka dijela i zarolaj ih.
- Razvaljana tijesta prekrij mokrom krpom i ostavi da stoji 20 minuta.
- Razvaljaj svako tijesto na oko 15 x 20 cm.
- Čvrsto presavij tijesto ne puštajući zrak prema sredini s lijeve i desne strane.
- Okreni tijesto za 90 stupnjeva i zarolaj ga s jednog kraja.
- Lagano poprskaj jedan kalup za kruh i stavi razvaljano tijesto na kraj kalupa okrenut prema sredini.
- Pokrij ga mokrom krpom i pusti da se diže drugi put dok tijesto ne naraste na veličinu kalupa za kruh, oko 30 min.
- Zagrij pećnicu na 180 °C.
- Kada se tijesto digne i bude u ravnini s limom, spremno je za pečenje.
- Tijesto peci oko 25 -30 minuta u zagrijanoj pećnici.
- Izvadi kruh iz kalupa i ohladi ga na rešetki.
- Umuti jaje, dobro premaži tijesto za kruh, ako želiš.