Povijest sendviča seže u davnu 1762. godinu i povezana je s grofom Johnom Montagom, koji je nosio titulu Fourth Earl of Sandwich. Prema legendi, jedne noći grof je bio u noćnoj zabavi i kartao. Od konobara je navodno zatražio “roast beef ” između dva komada kruha. Na taj je način mogao nastaviti kartati i jesti bez da umrlja karte. Uobičajeno se sendviči sastoje od dvije šnite kruha između kojih se nalazi nadjev.
Među omiljenim sendvičima su tostirani sendviči-panini. Naziv dolazi od talijanske riječi “panino”, koja označava mali kruh. Panini su danas poznati kao prešani i tostirani sendviči, a tajna dobrog paninija je u kvalitetnom talijanskom kruhu, poput tanke pogače focaccie ili ciabatte. Poznati su i otvoreni sendviči, bez gornje ploške kruha. Jedan od poznatijih je danski sendvič “smorrebrod”, od šnite raženog kruha premazanog maslacem i dimljene ribe, jaja, povrća, kobasica i ostalih vrsta mesa.
Hamburger i hot dog odavno su postali antologijski sendviči brze hrane. Osim originalne pljeskavice od junetine, danas se pljeskavice za hamburgere pripremaju i od ostalih vrsta mesa, piletine, puretine, ali i od povrtnih sastojaka. Giros, falafel od slanutka i pita sendviči su popularni zalogaj Srednjeg istoka i Mediterana. Podjednako se često jedu na ulici i u restoranima. Submarine se nalazi među “bogatijim” sendvičima.
Uski i dugački kruh prerezan na pola napuniti se može raznim vrstama mesa, sira, povrća, umaka i začina. Kad ste na kruh stavili listiće sira i komadiće mesa s lukom, možete ih nakratko staviti u pećnicu da se sir rastopi i pecivo ugrije ili na minutu u mikrovalnu pećnicu. Sendviče malo ohladite te dodajte pripremljeno povrće i salate. Ovakvi sendviči mogu se raditi i s ostacima pečenki. Poslužite uz to punjena jaja, zapečeni grah i krumpiriće.