13. travnja 2016.

Tajne dobrog nabujka

Souffle
gastro postao gastro.24sata.hr
Slasni nabujci prava su delikatesa koja privlači kako izgledom, tako i okusom. Ovisno o sastojcima mogu biti slani ili slatki, stoga je maštovitost sastavni dio pripreme.

Priprema nabujka, ipak, zahtijeva strpljenje i sklonost perfekcionizmu, zbog čega amateri zaziru od njegove pripreme, no, srećom, uz nekoliko savjeta možete ubrzati postati stručnjak. Osnovna smjesa za nabujak pravi se od brašna ili škroba, mlijeka i jaja. Upravo u tučenom bjelanjku jajeta leži tajna lagane i prozračne konzistencije nabujka. Prije svega je nužno dobro razdvojiti bjelanjak od žutanjka – čak i malene količine masnoće iz žutanjka mogu omesti postizanje željene konzistencije tučenih bjelanjaka. Imajte na umu da je bjelanjke najlakše odvojiti kada su jaja netom izvađena iz hladnjaka, dok će tučenjem bjelanjci dati veći volumen ukoliko su ugrijani na sobnu temperaturu. Rješenje problema je razdvojiti faze dok su jaja hladna, pa pričekati 20-30 minuta prije tučenja i pripremati smjesu u međuvremenu.

Priprema baze nabujka

U posudi otopite maslac pa mu dodajte brašno i lagano pirjajte nekoliko minuta kako bi brašno poprimilo orašasti okus. Uz miješanje lagano dodajte toplo mlijeko pazeći da se ne formiraju grudice pa zatim pustite da smjesa kuha nekoliko minuta dok ne postane gusta. Smjesu maknite s izvora topline kako se tučeni bjelanjak koji ćete dodati u idućoj fazi ne bi „skuhao“ prerano. U ovoj fazi u smjesu dodajemo žutanjke i željene dodatke poput primjerice sira kod slanih verzija odnosno narančine kore i rastopljenog šećera kod slatkih inačica. Sljedeći korak je „tučenje“ bjelanjka u savršeno čistoj, suhoj posudi kako bi dobili čvrsti bijeli snijeg (popularan test je okretanje posude – istučen bjelanjak ne smije ispasti). Budući da se zrak koji se „utuče“ u bjelanjke može lako izgubiti mala tajna zanata je dodati malene količine kiseline poput limunovog soka ili octa jer će oni „stabilizirati“ smjesu. Sličan učinak pruža i dodatak soli.

Lagano miješanje sastojaka

Nabujak od kelja | Author: Stockfood foto: Stockfood

Nježno miješanje pomoću gumene špatule je ključ održavanje željenog volumena smjese. Za početak dodajte četvrtinu snijega od bjelanjka bazi nabujka. Zatim dodajte i ostatak tučenog bjelanjka miješajući laganim i nježnim pokretima kako bi održali volumen smjese i postigli prozračnost nabujka

Neprocjenjiva važnost posude za nabujak

Odgovarajuća vatrostalna posuda s glatkim unutrašnjim stranicama (posuda za nabujak) je nužna za savršeni nabujak. Prije nego što ulijete smjesu, posudu svakako namažite maslacem te po unutrašnjim stjenkama pospite krušne mrvice ili naribani parmezan pripremati li slani nabujak odnosno šećer ili mljevene orašaste plodove u slučaju slatkog nabujka. Na taj ćete način nabujku osigurati „oslonac“ za željeno dizanje smjese. Posuda se puni do maksimalno ¾ visine kako bi nabujak imao dovoljno prostora za rast.

Nakon što smjesu prebacite u posudu odmah je stavite u prethodno zagrijanu pećnicu. Tijekom pečenja nikako ne otvarajte vrata pećnice. U suprotnom će hladni zrak koji će ući u pećnicu uzrokovati pad nabujka. Gosti čekaju nabujak, a ne nabujak goste Nabujak se mora servirati netom nakon što je pečen, inače će vrlo brzo „pasti“ čime će se pokvariti doživljaj. Potrebno ga je vrlo pažljivo izvaditi iz pećnice jer i „pregrubo“ rukovanje može rezultirati padom nabujka. Servirajte ga pažljivo na način da oštrim nožem prođete po rubu posude i nježno izvadite nabujak. Sada kada ste savladali osnove pripreme nabujka okušajte se u pripremi naših recepata:

Slani prijedlozi

Nabujak od kelja

Nabujak od špinata

 

Slatki prijedlozi

Nabujak s narančom

Komentari 0
Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.