Koristio sam kovrčavi kelj za ovo gusto zimsko varivo, može se koristiti naravno i običan kelj, postupak i količine su isti. Kovrčavi kelj je izuzetno otporan na hladnoću tako da se može uzgajati u svakom vrtu. Za razliku od glavatog kelja, često se priprema i koristi sirov za primjerice izradu sokova ili salate. Jako zanimljivo izgleda i čips od kovrčavog kelj.
Druga varijacija jela je kombinacija s mrkvom. Tada kockice mrkve treba dodati istovremeno kada i luk. Uz varivo od leće i kobasica volim poslužiti domaći kukuruzni kruh.
Varivo od leće s kobasicama
Sastojci:
- 500 g kobasica
- 100 g pancete
- 1 luk, sitno sjeckani
- 3 češnja češnjaka
- 100 ml sjeckanih rajčica
- 50 ml crvenog vina
- 250 g leće
- 1 čajna žličica dimljene paprike
- 300 g kelja
- mesni temeljac ili kocka za juhu
- čili
- ulje ili svinjska mast
- papar
- sol
Postupak:
- Zagrijati lonac i dodati ulje ili svinjsku mast. Zapržiti kobasice s obje strane i dodati sitno sjeckanu pancetu.
- Dodati luk, kratko pirjati i potom dodati sitno sjeckani češnjak. Nakon minute, kad češnjak otpusti svoje arome, dodati dimljenu papriku, čili, crveno vino, sjeckane rajčice i oko 200 ml temeljca.
- Odmah dodati leću i dolijevati temeljca koliko je potrebno, tako da razina temeljca bude 2 cm iznad leće.
- Kada prokuha smanjiti vatru i kuhati na laganoj vatri uz povremeno miješanje i dolijevanje temeljca.
- Dok se leća kuha očistiti i oprati kelj.
- U većem loncu zagrijati posoljenu vodu, kada voda prokuha nakratko ubaciti kelj kako bi se blanširao, dovoljno je na dvije minute. Odmah procijediti i staviti u hladnu vodu kako bi se brzo ohladio, na taj način će kelj zadržati lijepu zelenu boju.
- Kad je leća pri kraju, već omekšala, dodati blanširani kelj, probati, dodati po potrebi sol i papar i sve zajedno još kratko kuhati.
- Poslužiti toplo.