Amerikanci je tradicionalno jedu na Dan zahvalnosti, ali i inače im se često nađe na stolu, posebno za blagdane. Kod nas nije baš uobičajen desert, a ne vidimo razlog za to!
Recepti za slastice u kojima je bundeva glavna zvijezdanekako kao da su uvijek češći u Americi. Doduše, moramo priznati da je sada situacija daleko bolja u korist bundeve nego što je to bilo prije tek desetak godina.
Kad smo shvatili da bundeva može biti itekako fina i u slatkoj varijanti, puno toga se promijenilo u jesenskoj kuhinji. Danas su slastice od bundeve već itekako rasprostranjene i ne treba im često u imenu "američki", a pripremaju se za razne prilike. No, ovaj se kolač ipak mora nazvati pravim imenom: američka pita od bundeve.
Dan zahvalnosti, koji se u Americi slavi u studenom, ne može proći bez punjene purice, umaka od brusnica i pite od bundeve. Naravno, svaka obitelj ima svoju omiljenu verziju, a verzija je uistinu puno.
Pita od bundeve
foto: Maryam Sicard/Unsplash
Američka pita od bundeve može se pripremati s kupljenim pireom od bundeve, može se pire pripremiti svjež prije pripreme pite, može se se bundeva kuhati, peći, može se koristiti đumbir, može i bez, može biti s brašnom, može i bez... Da, znamo, zbunjujuće je.
Pita od bundeve može biti i zdrava
No, sve u svemu, ova sve popularnija slastica, pita od bundeve, može biti - zdrava. A to je ono što nam nekad treba. Da, ima šećera, i da, ipak je to desert, ali sve u svemu - bundeva, i to puno bundeve, izvlači stvar i čini ovu pitu korisnom za organizam.
Čini nam se, u svakom slučaju, da je američka pita od bundeve nepravedno zapostavljena na hrvatskim menijima i apsolutno ju stavljamo na popis slastica koje trebamo češće pripremati. Jesen je pravo vrijeme za to!
Američka pita od bundeve
foto: Maryam Sicard/Unsplash
Ne gasi ekran dok kuham
Američka pita od bundeve
35 MIN
pripreme
40 MIN
kuhanja
12
porcija
SREDNJE
TIJESTO
Sastojci
Oštro brašno
1,50
šalica
Maslac
1
šalica
Voda
150
ml
Šećer
1
žličica
Sol
0,50
žličica
NADJEV
Sastojci
Hokaido tikva
700
g
Jaje
3
kom
Smeđi šećer
1
šalica
Cimet
1
žličica
Klinčić u prahu
0,50
žličica
Đumbir u prahu
0,50
žličica
Muškatni oraščić
0,13
žličica
Sol
1
prstohvat
Mlijeko
250
ml
Postupak
U zdjeli štapnim mikserom pomiješaj brašno, šećer, sol i maslac. Zatim polako dolijevaj vodu i miješaj na najmanjoj brzini miksera sve dok se smjesa ne počne grudati i poprimi izgled krušnih mrvica. Dobiveno tijesto možeš malo posipati brašnom kako bi se lakše oblikovala kugla. Zamotaj ju u prozirnu foliju i stavi u hladnjak na cca 30 minuta kako bi odstajalo.
Za to vrijeme oguli i očisti bundevu te ju nareži na kockice. Kockice bundeve zatim kuhaj u malo vode (dovoljno da prekrije bundevu) dok ne omekšaju. Druga mogućnost je da se bundeva nareže na polovice i peče u pećnici na 175°C dok ne omekša (cca 1 sat).
Omekšanu bundevu zatim dobro ocijedi, usitni i stavi u zdjelu. Dodaj šećer, cimet, klinčić, đumbir, muškatni oraščić i sol.
U posebnoj zdjeli istuci jaja, pa ih dodaj smjesi bundeve i začina. Dobro promiješaj te polako dolijevaj mlijeko, miješajući cijelo vrijeme.
Na pobrašnjenoj površini razvaljaj tijesto (debljine cca 0,5 cm) te ga prebaci u lim za pečenje i oblikuj prema njemu. Tijesto po dnu izbodi vilicom i prelij pripremljenim nadjevom.
Peci u pećnici zagrijanoj na 210°C oko 10 minuta, a zatim temperaturu smanji na 180°C i peci još 40-ak minuta.