Krumpir je u biti plavo-ljubičasto-bijele boje koja potječe od pigmenta poznatog kao antocijanin što spada u skupinu flavonoida, a kojeg sadrže i borovnice, brusnice, višnje, trešnje, za koje jednako tako znate da su bogate antioksidansima.
Osim antioksidansa, plavi krumpir ima i antibakterijsko djelovanje. Ova vrsta krumpira ne sadrži toliko škroba, kao klasičan krumpir i zato je laganiji za probavu, a ujedno stimulira i rad našeg srca, krvnih žila i jetre.
Može se pripremiti na isti način kao i klasičan krumpir. Važno je napomenuti da plavi krumpir kuhanjem postaje ljubičast, pa zato toliko netko kaže plavi, a netko ljubičasti krumpir. Okusom ima sličnosti s krumpirom, ali opet daje jednu notu slatkoće, koja ga čini drugačijim u odnosnu na klasičan.
Naša sugestija je da ga prilikom pripreme ne gulite, nego samo dobro operete i kuhate, ispečete ili pržite s korom, ovisno o željama, obzirom da je najveća koncentracija antioksidansa upravo u kori.
A pomfrit i čips? Ništa lakše. Prutiće ili kolutiće dobro osušite nakon što ste ih oprali, narezali i eventualno ogulili, i bacite u vreli izvor masti. Iznenadit će vas savršena hrskavost i okus!
Ako ne znate gdje ga nabaviti, toplo vam preporučujemo Zdravi pinklec, koji ga ima već treću godinu za redom. Uzgajaju ga u Međimurju jer se to pokazalo najboljim odabirom za njegovu kvalitetu.
Cijena je 18 kn/kg, ali svi koji žele utažiti potrebu za ovom poslasticom, mogu naručiti i pakiranje od 10 kg, po promotivnoj cijeni od 150 kn, jer jednom kad navučete ukućane - teško ćete se vratiti na staro...
Dobar tek!