Mlinci su prilog koji nas podsjeća na blagdane, duge vikende, miris pečenog pileta ili purice, čašu dobrog vina i odmor nakon obilnog ručka. A sada ih, uz ovaj recept, radimo kod kuće - više ne kupujemo gotove
Purica s mlincima omiljeno nam je blagdansko jelo! Ma postoji li bolji prilog od mlinaca? Ni slučajno, jer domaći mlinci, u slasnom umaku od pečene purice,nemaju konkurenciju!
Isprobaj trik s mineralnom vodom
Iako se tijesto za mlince može umijesiti i bez jaja, mi smo ipak skloniji verziji s jajima - i zbog boje i zbog teksture. Uz to, volimo dodati i dvije žlice mineralne vode, koju bismo za ovu priliku mogli nazvati tajnim sastojkom.
Ova će ti količina biti sasvim dovoljna za dva obiteljska ručka, a predlažemo da ostatak držiš u zatvorenoj vrećici. Mlinci se zapravo lako zamijese, nešto ih je teže razvaljati, no nakon toga sve je lagano i brzo: još se samo trebaju ispeći i spremiti za kasnije ili odmah upotrijebiti.
Prilikom pripreme za jelo, mlince prelij kipućom vodom i pusti da odstoje par minuta kako bi omekšali, a potom ih umiješaj u umak od pečenja. I to je to - dobar tek!
Domaći mlinci
foto: Igor Kralj/PIXSELL
Ne gasi ekran dok kuham
Domaći mlinci
30 MIN
pripreme
5 MIN
kuhanja
6
porcija
JEDNOSTAVNO
Sastojci
Oštro brašno
500
g
Jaje
5
kom
Suncokretovo ulje
1
žlica
Mineralna voda
2
žlica
Sol
0,50
žličica
Postupak
Umijesi glatko tijesto, omotaj ga folijom i pusti ga da odstoji pola sata.
Podijeli ga na desetak manjih dijelova pa svaki, uz pomoć aparata za pripremu tjestenine, razvaljaj u duge i tanke trake. Naravno, sve možeš odraditi i valjkom, ali proces će biti nešto duži i zahtjevniji.
Mlince položi na lim za pečenje i peci u zagrijanoj pećnici na 250 stupnjeva sve dok ne porumene, do 5 minuta.